Visa ett inlägg
  #4  
Gammal 2015-01-10, 09:00
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Lördag 10 Januari. Paleochora

Lördag 10 Januari. Paleochora

Försenad dagsrapport.

Denna morgon inleddes med utslaget Internet. Radiolänkmasten uppe på berget härovan var ur funktion, men kom igång nu klockan nio. Nu sitta vi att lyssna till Ring så spelar vi, ett program vi aldrig missar.

Det är sak samma med God morgon världen i P 1 på söndagarna.

Gårdagens förmiddag tillbringade vi enligt god sed och vänja uppe på W.E café. Stamgästerna diskuterar klart uppenbart politik och det förestående valet. Haris summerade diskussionen på Engelska för oss.

Följande framkom; Det grekiska parlamentet är i nuläget att beskriva som en hönsgård, när räven nyss gått därifrån. När det gäller väljarkåren så är de medelålders- och äldre väljarna marinerade av hat till allt vad Pasok står för. Detta mot bakgrund av tidigare Pasokregeringars vidlyftiga spenderande av allmänna medel, ofta ner i Regeringens egna fickor…

Syriza nu. Vänstern tror man ska gå fram hyfsat. Partiet har fått allt större trovärdighet genom deras inriktning på stöd till de allra svagaste i samhället.

Gyllene Gryning nu. Ett klart fascistparti på den yttersta högerkanten. Risken är att partiet drar till sig ungdomar och arbetslösa som i sin håglöshet ser partiet som en framtida räddning ur misären.

Nea Demokratia; Den välbeställda medel- och överklassens självskrivna parti. Kommer nog att ligga kvar på samma väljarandel som vid förra valet.

Innan siestavilan blev det en tur ner till Postkontoret vid Östra stranden.

Efter siestan ånyo upp till W.E att umgås. Ett Brittiskt par anlände för ett par dagar sedan. De färdades i en brittiskregistrerad Land Rover med stora packlårar på takräcket. Deras göranden och låtanden här i byn ska vi försöka ta reda på framöver.

Vid pass halv åtta ner till vår ombonade studio att lyssna på radiosporten samt natta oss.

Lite bilder från gårdagen ligga strax inne i galleriet under ”Lördag 10 Januari”


Arne och Birgitta
Svara med citat