Visa ett inlägg
  #28  
Gammal 2015-03-20, 18:00
Monica C Monica C är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2009
Ort: Boden
Inlägg: 1 168
Standard Sv: GREKLANDSRESAN

Citat:
Ursprungligen postat av inkfish Visa inlägg
Lissi - jag reagerade också på den värmen och närheten. Och den snabba interiören när en av damerna och en av undersköterskorna skulle sova i sin delade dubbelsäng. Min mamma har personalens order att trycka på larmet om hon behöver gå på toaletten på natten, men här fanns inga larm, här fanns närhet. "Nu väcker du mig inatt om det är något". Då bölade jag igen.

Det enda jag inte förstod var varför anhöriga inte organiserade en samtidig resa. Jag hade stått först i kön!
Helt fantastiskt!!!
Ja jag skulle oxå stått först i kön om jag hade varit anhörig,istället för att inte låta sin mamma eller pappa åka pga att Takis inte kunde lova till 100%att inget skulle hända.Hur tänker man.
Jag har en god vän och tidigare kollega som oxå är en eldsjäl som fixar resor för dialyspatienter och deras anhöriga.Mycket uppskattat av alla.
Monica
Svara med citat