Sv: Öluffa i Augusti, är det dumt?
Tack så jättemycket för alla tips och invändningar.
Vi övervägde det hela, men eftersom vi båda jobbar större delen av sommaren plus att jag börjar studera igen 31 augusti så blev det ändå så att vi bokade oss flygbiljetter + första och sista natten i Aten.
Vi kommer att flyga ifrån Oslo den 11 augusti och sedan åka hem den 27:e.
Eftersom vi inte riktigt vet vilka öar vi vill besöka så har vi därför inte bokat någonting för själva luffen. Vad som mer eller mindre är bestämt är att vi vill besöka Naxos.
När vi pratade med personalen på Resia så nämnde även de att det är en risk för mycket turism, och precis som Inkfish skrev så påpekade de även att ledigheten för bybor i medelhavet infaller i Augusti. Men min förhoppning är att vi ska lyckas få en fantastisk resa ändå. Vi åker inte dit för att bo på fina hotel och leva i lyx bland pool och parasoller, utan vi är i stort sett glada bara vi har tak över huvudet när vi ska sova, så jag hoppas allting kommer lösa sig..
/Elin
|