Visa ett inlägg
  #5  
Gammal 2015-04-11, 12:22
kimmens avatar
kimmen kimmen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2008
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 668
Standard Sv: Ur askan i elden.

Citat:
Ursprungligen postat av Netwolf Visa inlägg
Det var därför som Marshallplanen tillkom efter andra världskriget, så att historien inte skulle upprepa sig.
Enligt denna artikel på Wikipedia var det inte enda anledningen. På engelska Wikipedia finns, som vanligt, mycket mer att läsa.

Efter kriget låg större delen av Europa i ruiner där Tyskland var helt sönderbombat. USA:s dåvarande utrikesminister George C. Marshall såg de europeiska kommunistpartiernas framväxt som ett hot, och ville därför hjälpa till med den ekonomiska återuppbyggnaden i de krigshärjade länderna. Både Storbritannien och Frankrike fick mer pengar än Tyskland.

Hela Västeuropa utom Spanien fick del av Marshallhjälpen, alltså även Sverige. Sovjetunionen och övriga östblocket erbjöds också hjälp, men Stalin tackade nej.

/kimmen
Svara med citat