Visa ett inlägg
  #5  
Gammal 2015-04-26, 22:40
Hasse Hasse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 016
Standard Sv: Greker på turné

Det låter som om det är högst troliga skäl till att en våg av grekiska artister kommer hit, drygt 1 kilometers gångväg för mig till konsertlokalen på UKK (Uppsala Konsert & Kongress).


En kommentar till valet av Uppsala i detta avseende är att lokalen i sig är tämligen liten, den tar in någonstans kring 1100-1200 besökare och den har många gånger blivit kritiserad för att generera dåligt ljud. MEN.....om det handlar om mycket mer komplexa typer av musik, där t.ex hög volym är ett plus så är lokalen INTE anpassad. Dalaras-konserten i fjol var mycket njutbar av rent tekniska skäl. Musikstilen i sig, de instrument som var representerade, Dalaras röst, allt i kombination var perfekt i lokalen. Mer kraftfulla musikstilar fungerar inte bra, kompetenta tekniker kan fixa det mesta men om grundförutsättningarna inte finns så blir det galet.


Att tänka sig att sommarens två riktiga höjdpunkter i Uppsala skulle ha skett i UKK´s stora sal hade varit två totala misslyckanden. Elton John + band och Mark Knopfler är och förblir många gånger bättre utomhus i detta fall.




/Hasse
Svara med citat