Sv: Thessaloniki direkt!
Måndag 18 maj...skrev fel datum i går.Man är liksom oberoende av tid här och utan klocka dessutom. Nu har vi traskat runt i centrala Thessaloniki så mycket så idag bestämde vi oss för en promenad högt över stan igen till Sykies, bakom gamla stan och kastrot. Dryga 4 km i princip rakt uppför i trappor och gator som går serpentinformat uppför berget norrut. Svettigt! Men utsikten är värt mödan. Vi strosade runt ett par timmar i Sikies och sen fortsatte vi till gamla stan innanför murarna. Vi belönade oss med en frappe på torget i skuggan, där en termometer visade på 30 grader! Medan vi sen strosade runt på små gator långsamt nedför igen diskuterade vi innebörden av ordet semester, hur vi upplever att aktivera oss på den. Vi upplever nu mitt i miljonstaden med marknader, saluhall, butiker, liv och rörepse TOTAL avkoppling. Vi har nu, när vi betat av sevärdheter och vackra miljöer, känt en sådan glädje och tacksamhet att orka gå mer än milen varje dag och att vi vill så lika. Att ligga på en strand en vecka skulle vi inte klara, då skulle vi bli för rastlösa.. Vi åt sen lunch på ett av favoritställena nära havet i stan efter 1,5 mils promenad. En kaffe på maten på hörnkondiset alldeles nära hemma avslutade turen Så gick jag som alltid upp alla trapporna igen till vårt rum. 137 trappsteg, tre ggr ner och tre ggr upp varje dag. Bra motion efter all god mat man äter . Jag vägrar åka hiss om det inte är nödvändigt.
Vi konstaterade också nyss att vi inte varit inne i en enda affär förutom en fruktaffär i går. Ingen shopping alltså mer än på marknaden, där jag köpte ett par sandaler och t-shirt och shorts till ett barnbarn som fyllde 4 år i lördags. Ryms nog precis i handbagaget som är enda väska hit.
Thessaloniki är en väldigt lätt stad att hitta i. Man har fyra gator parallellt med hamnpromenaden Nikis att förhålla sig till. Mitropoleos, Tsimiski, Ermou och Egnatia.Den senare var början på vägen till Rom och där finns Galerius båge. Vinkelrätt med dessa gator ligger sen tvärgator och vi bor i hörnet av en av dem. 10 min promenad ner till absoluta centrum.Knappt det ens.
Thessaloniki är dock inte handikappvänligt. Man parkerar med fördel på övergångsställen, i alla gathörn och delvis på trottoarer. Många gropar och massor av träd på trottoarerna. Enda "hinderfria" stråket är Nikis, hamnpromenaden.
I morgon blir det en bussfärd till havet igen. Måste en gång till bada med Olymbos mitt emot bukten och sen äta igen på den mysiga tsvednan i Epanomi.
Till sist: Thessaloniki överträffar alla förväntningar och staden är så pass liten och lättillgänglig med flyg och transfer så en långweekendresa är perfekt innan tex fortsatt resa ut i övärlden. Jag tycker att min kombo Thessaloniki-Tinos är perfekt!!
Nu ska det bli siesta innan kvällens promenad.
Lissi
|