Sv: Eurokrisen - den ENDA tråden i ämnet
Jag förstår din oro Pian! Men på Tinos i alla fall finns det väldigt gott om bankomater och och där är inte samma turisttryck. Inte på Andros heller. Mina vänner på Tinos pratade jag med igår via FB och de är så oroliga att turisterna ska utebli p g a detta . De vill att alla ska komma och ni kommer att få den hjälp ni behöver. Det SÄMSTA man kan göra är att inte åka alls. Visst är det oroligt med allt det politiska, men GREKERNA med sin hjälpsamhet och glädje över turismen är de samma!
Jag fick sån längtan tillbaks till Tinos Pian, så jag har beställt tre veckor 27 okt - 17 november. Ska uppleva Tinos stänga för säsongen också !
Se till att ha kontanter så ni känner er bekväma, men var inte överdrivet oroliga! Varken Andros eller Tinos är särskilt dyra öar,
Njut av semestern!
Lissi
|