Bokhandeln är otroligt välsorterad för att ligga i en så pass liten by. Ägaren verkade verkligen brinna för böcker och läsning. Jättefint ställe. Jag köpte en del reselektyr där.
Jag fortsätter väl då att upprepa mig om hur vackert det är och hur fina dina bilder är. Det går liksom inte att se sig mätt på och i Kardamyli.
T.o.m människorna är vackra haha.
Håller däremot INTE med dig i ditt råd till Lissi ovan att åka taxi från Kalamata på bergsvägarna till Kardamyli i mörkret. Å andra sidan har jag aldrig gjort det själv. Kunde kanske vara spännande (hjälp!).
Ha en fin dag nu och visst är maten på Peleponessos god. Överallt!
Rekommenderar också en frozen yoghurt från Lolas (inte Lelahs) som ligger på huvudgatan. Inte så farligt för figuren som glass så du ändå håller dig i din ursprungliga formation

och verkligen supergod. Särskilt den naturella blandad med jordgubbssmak. Jisses!