Citat:
Ursprungligen postat av Busan
Har ev.hittat en lägenhet i närheten av Larissa station och undrar hur nära detta är Omonia, svårt att avgöra på kartan. Men det verkar vara ett bra avstånd. Är det någon som har erfarenheter av detta område?
|
Vill ju inte skrämma dig på något sätt, men det var väldigt svårt att få vara i fred i Omonia... Larissa station ligger bakom Victoria som ligger jämns med Kypseli ... Svårt att säga hur det ser ut där bakom ... Om du vet exakt vad statsdelen heter så kan du söka på Google.
Statsdelarna ändrar karaktär, ingen är sig lik och de behöver inte alls vara långt ifrån varandra. Det går alltså inte att säga att för att det är bra i Kypseli att det är det runt Larissa station.
Metaxourghio ligger i närheten och är inte långt ifrån Akademia Platonos som är ett ganska nerslitet och försummat område.
Sen har olika statsdelar olika charm också - det som avskräcker en person attraherar en annan. Jag fann Omonia som en väldigt spännande plats där det hela tiden hände saker och ting, men jag skulle inte vilja bo där, en längre tid.
Överhuvudtaget är norra Athen lugnare än södra. Men du är fortfarande inne i centrala delarna ... Lycka till och använd google.se.
Meleagros