Visa ett inlägg
  #17  
Gammal 2005-05-03, 11:21
stenake stenake är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Åkersberga
Inlägg: 67
Standard Sv: Flyg med Apollo

När jag läser att folk gjort massor av resor med Apollo utan strul måste några (t.ex. vi) haft extrem otur. Det här ämnet har ju som sagts diskuterats även i det gamla forumet och det jag skrev där är att vill man absolut inte ha strul så skall man välja något annat bolag än Apollo, det gäller fortfarande.
Vi har gjort i snitt 2 resor per år de senaste 12 åren (inte bara Grekland), och 7 av dom har varit med Apollo. Av de resor som skett med andra bolag, eller då vi köpt biljetter och rest helt på egen hand har i princip inneburit noll strul.
Med Apollo har vi råkat ut för följande som jag skrivit om i gamla forumet:
- Fått tillbringa nästan en natt på Atens gamla flygplats med förvirrade och motstridiga besked om vad som händer. Vi skulle avrest kl 19 men kom iväg 3:30 på natten.
- Har blivit uppringda av Apollo ett par veckor före avresa med meddelande att avresedagen ändrats! Det är ju kul speciellt när man inte kan ändra semsterdagar hur som helst.
- Blivit uppringda av Apollo kvällen innan avresa att planet till Santorini är inställt och att vi får flyga till Aten och därefter båt till Naxos/Santorini. Vi skulle då vara tvugna att vara på Arlanda en timma tidigare än planerat, men blev i det sammanhanget utlovade en sightseeing i Aten i väntan på båten, men den blev också inställd eftersom planet var 3 tim försenat från Arlanda. Alltså förutom en onödig sjöresa på 6 tim, dessutom uppjagade en timma tigare på morgonen alldeles i onödan.
- Vid hemresan från Santorini väntan i tre timmar på att planet som stog utanför på plattan skulle bli klart för start. Väl ombord fick vi veta att dom missat beställningen av käk och istället fått bre var sin torftig macka som vi bjöds på. Det här var när käk fortfarande ingick resans pris.
- Uppringda av Apollo två dagar före avresa för att ett bygge av pool skulle ske utanför vårt hotell i Georgiopoulis på Kreta. Här erbjöd man byte av hotell och ort, men då vi var tre pers var det inget som passade och vi ville inte bo på någon annan ort . Den här gången fick vi i alla fall kompensation i form av en hyrbil i 3 dagar. Och vi var ärligt talat inte störda av poolbygget.

Alltså fem strul på sju resor. Lite för hög procent. Men nu har vi inte rest med Apollo sen 2001 så dom kanske skärpt sig.

Sten-Åke
Svara med citat