Tack Hasse! Tråkigt om ni inte riktigt gillade maten. Alla har vi ju vår egen smak så det som den andra tycker om kanske inte alls faller i smaken för någon annan. Men kanske var det bara så att ni inte hann hitta favoritplatsen på denna resa. För mig är maten viktig så förstår om ni känner er lite besvikna på den punkten. Har inte varit på Limnos själv, min enda erfarenhet av Limnos är en retsina som vi drack på Lesvos. Vi beställde retsina som kom i en kanna. Den var riktigt god! Varifrån kommer denna retsina, frågade vi. Svaret var Limnos.

Och ja, nu kommer jag ju ihåg att en gång övernattade vi på ett rätt så sunkigt hotell i Glyfada och jag frågade mannen i receptionen vilken ö han tyckte var den bästa i Grekland. Svaret var Limnos! Kommer du från Limnos frågade jag då. Jo, svarade han.
För övrigt tycker jag att Limnos verkar vara en intressant ö. Att det finns charter och direktflyg är absolut något som kan vara värt att utnyttja.
/ Anne