Visa ett inlägg
  #8  
Gammal 2025-06-30, 17:25
Stumpan52 Stumpan52 är uppkopplad nu
 
Reg.datum: sep 2015
Ort: Kristianstad
Inlägg: 87
Standard Sv: Greklands sista paradis

Hej!
Roligt du funderar på Arki. Vi har inte varit där de sista 10 åren. Så jag kan bara berätta om dåtiden. Vi bodde oftast på taverna Nikos rum uppe i en brant backe bakom tavernan. Vi har också bott hos Katsadivis. Mycket enkla rum och hårda sängar. Evdokia har vi inte bott på men de har en fantastisk utsikt. Vi ringde till boendet och hörde om det var ledigt. Hade den ene fullt hörde de med den andre.Vi åkte i september.
Arki är en lugn fridfull ö med trevliga människor. På kvällen kom det ofta in stora segelbåtar och seglarna
de var hungriga och törstiga! Vi fick sluta åka dit eftersom vi inte fixar de branta backarna längre. Spinal stenos och artros sätter sina spår.
När vi åkte till Arki kunde man åka med postbåten till hamnen inne i byn då slipper man de branta backarna från där färjan lägger till. Då kunde man också åka med Reenas utfärdsbåt från Lipsos och till hamnen i byn.
Lycka till med planeringen.
Hanna
Svara med citat