Ämne: Snobbete?
Visa ett inlägg
  #14  
Gammal 2006-06-21, 18:59
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Snobbete?

Citat:
Ursprungligen postat av mariamaria
Det är snobbigt och en udda inställning att tro att man kan åka till turistorter utan att träffa på andra turister!
Men det handlar inte om att inte träffa på andra turister. För min del är det så här: jag träffar gärna andra turister - om det är turister som är ute efter att utforska GREKLAND, det som admirala kallar Greklands egenart.

Den sortens turister behöver inte nån långt gången turistanpassning. Men tyvärr finns de största pengarna att tjäna på massturismen. Och när utvecklingen i Grekland går mot en anpassning till de turister som egentligen hade kunnat förlägga sin sol- och badsemester till vilket varmt land som helst - då försvinner egenarten.

(Med egenart menar jag för övrigt inte 1800-tal, jag tillhör inte dem som kräver att farbröder ska fortsätta rida på åsnor för att jag ska få lite pittoreskfeeling. )
Svara med citat