Efter vad jag har förstått är en shopoholiker en som planlöst köper vad som helst, i synnerhet kläder och diverse onödiga prylar. Och sådant åker man väl knappast till Grekland för, precis som Inkfish säger.
(Även om jag under min första Karpathosvistelse träffade ett par som sa att det var så DYRT på Karpathos! "Jaså?", sa jag. "Vi var på Korfu i fjol och det var samma prisläge där på mat och restaurangbesök, så jag tycker inte det är speciellt dyrt..." "Nej, det kanske... men MÄRKESKLÄDERNA, tycker du inte att DE är dyra här!!!!"

)
Men vi köper inte märkeskläder i Grekland. Det vi tar med oss hem är främst CD-skivor, kryddor och diverse andra matvaror som kan vara svåra att hitta här hemma, och om jag hittar en söt elefant så får den givetvis följa med hem.

Packningen hem brukar inte vara mycket tyngre än när vi åkte ner.