Visa ett inlägg
  #17  
Gammal 2006-07-27, 21:56
Yak Yak är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 390
Standard Sv: Kaos i Kastrup

Citat:
Ursprungligen postat av Peter
Hur du lyckades med DET till vill jag gärna höra! Normalt sett när automaten slurpat i sig plastet, och rapat lätt, så ska det vara omöjligt att få tillbaka plastbiten!
Okej, nu är tråden helt offtopic men jag hoppas på admins goda vilja

Jo, jag har också alltid "fått höra" att om en bankomat äter upp ett kort så punchar den ett hål i kortet, klipper det i tre delar och slänger det i en papperskorg (typ).

Men - det som hände var: Jag skulle betala rummet dan efter och skulle ladda upp med cash (inte helt nykter ). Det som händer är att jag GLÖMMER kortet i automaten. Det dras då tillbaka in efter ca 20 sek. Varför glömde jag då kortet? Jo - i Sverige är det ju så att saker händer i föjande ordning:
1. pengarna kommer
2. kortet kommer ut
3. Kvittot kommer

Men så är det naturligtvis inte i Grekland

Där händer detta:
1. pengarna kommer
2. kvittot kommer
3. du får svara på en fråga om du vill göra fler uttag.
4. Svara nej -> kortet kommer ut

Vad tror ni jag gör då, jag tar kvittot och går efter punkt 2 ovan, i ren ryggmärgsreflex.
När jag ca 10 minuter senare kollar plånkan och inser vad som hänt så är det såklart för sent. Jaja, jag har ju lite reservcash och man får väl skära ner lite på matkontot då istället

Men så tänkte jag att jag fösöka prata med dom på banken, det är ju trots allt ett litet kontor och eftersom det ju är Grekland så kan det funka. Jag skriver ett litet meddelande och petar in under bankdörren (som fö inte är stadigare än min rumsdörr, det är Grekland det
Veckan efter går jag in på kontoret och pratar med dom och jodå, dom kommer ihåg mitt meddelande. Det killen gör att han tar fram en mapp innehållande säkert 10-20 OSKADADE bankomatkort (däribland ett flertal svenska, bla FSB visakort, det ser jag).
Varje kort har ett datautskivet A4-blad ihoptejpat (antagligen loggen från bankomaten).
Han får fram mitt kort (jag får själv peka ut det), och jodå, inga problem. Jag fick skriva på en kvittens, dom tog en kopia på passet och så kunde jag gå därifrån med mitt kära kort
Synd att inte dom andra svenskarna som blev av med sina kort också hade provat att gå in på kontoret...
Nu vet jag inte om dom alltid ger tillbaka korten (dom ser ju i loggen varför korten behålls) men den maskinen förstörde alltså inte korten!
Dessutom tror jag inte detta funkar i byråkrat-Sverige
Svara med citat