Ämne: Goda råd...
Visa ett inlägg
  #35  
Gammal 2007-03-22, 06:56
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Goda råd...

Jag skulle köpa en billig flygbiljett och boka boendet på plats. I Grekland är turismen på många ställen uppbyggd på att folk väljer sitt boende först vid framkomsten till en ö. Även om många greker förbokar sitt boende finns det de som gör precis som många av oss och väljer på plats. Speciellt vid besök på en ort som är ny för en är det enklare att välja när man ser hur det ser ut i verkligheten utifrån de önskemål man har. Själv lägger jag in tänkbara boenden i min telefonbok utifrån tips jag fått från andra eller läst om på nätet
så kan jag vid behov ringa när jag står i hamnen. Om paketresan kostar många tusen är att boka på egen hand även ekonomiskt ett bra alternativ.

Vid vissa tillfällen är dock charterarrangörens priser så bra att det lönar sig. Personligen åker jag då bara med stora kända charterarrangörer som jag anlitat tidigare och struntar helt i alla som kan tänkas lämna mig kvar på stranden efter en ekonomisk konkurs.

Eva
Svara med citat