Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Hälsningar > Hälsningar direkt från Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #1  
Gammal 2015-09-12, 16:15
sjöborrens avatar
sjöborren sjöborren är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2007
Ort: Mälardalen
Inlägg: 3 474
Standard Tiloshälsning

Vi hade turen att anlända till Tilos dagen då man firade Maria-Jesu moders födelsedag. Vilket betydde: sång, musik, dans, mat och vin - ända in på småtimmarna. Bättre start på vår drygt tre-veckor långa vistelse på ön hade vi inte kunnat få. För tillfället råder "Masseväder" vilket betyder att det är mycket varmt! 36, 37 grader i skuggan. Idag tror jag det blir ännu varmare. Puh! Det är inte ofta jag ligger under ett parasoll, det brukar mer stå som ett utropstecken bredvid solsängen.

Att vandra i den här värmen är otänkbart. Blir svettig bara av att se ElisabetK då hon vid lunchtid går förbi oss då vi sitter på Nautilos. Hon har då på morgonen sprungit i två och en halv timme, och nu promenerat i en timme. Själv skulle jag få småspringa bara för att hänga med då hon promenerar ...... . . . .

I början på maj då vi var här, var vi -fyra personer- ensamma på stranden i Livadia, idag är det fler, men ändå inte många. I juli hade det varit väldigt få turister enligt en restaurangägare.

Min man som för en stund sedan promenerade iväg med kameran över axeln
var snart tillbaka igen. Nu blir det stranden där jag som en tepåse kommer doppa mig i det 30- tradiga vattnet.

Hälsningar! Sjöborren.
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT