![]() |
#1
|
|||
|
|||
![]()
Nån som vet om Nisos Kalymnos BRUKAR stå still en vecka i september varje år? Vår planering håller nämligen på att gå om intet, pga att Nisse inte verkar gå överhuvudtaget 16-21/9. Dvs precis då som vi på fredagen (18/9) hade tänkt ta oss från Agathonissi till Pythagorion. Det finns visserligen två olika, icke kompatibla, tidtabeller utlagda på ANEKs hemsida (varav den ena innehåller trafik även under nämnda period), men enligt GTP verkar det vara den som inte innehåller nån trafik då som gäller.
Som det ser ut nu, så får vi antingen avbryta vår Lipsivistelse en dag tidigare än planerat och tillbringa alltför många dagar i Pythagorion, eller också får vi trixa oss upp via Leros och kan stanna planerad längd på Lipsi. Efter det verkar det vara kört att ta sej till Samos (och vi får skippa de två i planeringen inlagda avslutande dagarna på Agathonissi ![]() Till råga på allt har vi redan bokat en del boenden och några snabbfärjebiljetter, som vi delvis i värsta fall inte kommer att kunna utnyttja. Alltså, är det regel att Nisse står still en tid i september (underhåll?) eller kan man fortfarande hoppas på att dom täpper till luckan i tidtabellen? En annan sak: nån som vet om snabbfärjorna i övre Doddarna brukar bli fullbokade i mitten av september? |
#2
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Citat:
Senast redigerad av Kalimera den 2015-06-23 klockan 17:56. Anledning: Stavfel |
#3
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Jag har mejlat ANEK också. För en dryg vecka sen, men ej fått något svar (än). Jag håller hoppets låga tänd ett tag till... |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Eftersom inte tidtabellen är godkänd ännu, som du ser på GTP, så är det bara att vänta. Alternativt ringa rederiet eller om du redan bokat logi, be din blivande värd om hjälp. Dessutom är det ju så att tre månader är lång tid i Grekland just nu. Det kan vara svårt att få loss pengar (subventioner) från staten för de här båtlinjerna just nu. Tror inte biljettintäckterna räcker särskilt långt.
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Det var säkert det som var anledningen till endagarsstrejken, när vi skulle ta oss med Nisse från Agathonissi till Pythagorion för elva dagar sen. Besättningen hade tydligen inte fått lön på flera månader och anledningen var troligen att inga subventioner betalats ut till rederiet. Och läget är väl knappast mindre osäkert idag. Jag följer ditt första råd och avvaktar en tid.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Nu (av alla tider!) har det dykt upp en anslutning (Agathonissi-Pythagorion) på gtp. Visserligen en dag för tidigt för att vara optimalt för oss, men funkar i alla fall ändå. Det ska vara en "motor vessel" enbart för passagerare. Rederi är okänt (NX)!? Nån som vet vad detta kan vara för slags båt? Det är alltså ingen bilfärja, katamaran, hydrofoil eller annan slags snabbåt eller rentav liten caique, vad jag förstår. Och på gtp verkar det som att tidtabellen är godkänd (ingen röd text med att den inte är konfirmerad). Båten verkar utgå från Patmos och verkar redan ha börjat trafikera.
PS. Jag är naturligtvis medveten om, att i dessa turbulenta tider så ska man kanske ta det mesta med en nypa salt, vad gäller vårt älskade Grekland. Men GTP brukar man ju kunna lita på, i normala fall åtminstone. DS. |
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
|
#8
|
|||
|
|||
![]()
Javisst, det måste det ju vara! Tack, Janne!
Av bilden på hemsidan att döma verkar vara en båt man ska boka plats på, för att vara på den säkra sidan... |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Tror inte du behöver förboka Anna Express. Båten är större än den ser ut på bilden. Dessutom ser jag den avgå från Lipsi från min balkong flera ggr om dan och det verkar vara gott om plats !
![]() |
#10
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#11
|
|||
|
|||
![]() |
#12
|
|||
|
|||
![]()
Yiippiiieee!!! Nu har i alla fall den vanliga fredagsturen kommit upp som gällande även vår aktuella dag! Väldig vad det satt långt inne. Men nu kan vi tack och lov hålla oss till vår ursprungliga planering och behöver inte byta ut sista dagen på Agathonisi mot en i Pythagorion. Härligt!
|
#13
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#14
|
||||
|
||||
![]()
Agathonissi en dag extra är aldrig fel! Där känner man lugnet i själen.
Tänk att det alltid ska vara så knepigt att åka med färja mellan Aga och Pyth. Birgitta. |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|