![]() |
#1
|
||||
|
||||
![]()
Hej!
Jag undrar om det är någon glutenallergiker som brukar semestra i Grekland? Jag är inte själv allergisk mot det men min flickvän är det, så jag undrar om någon vet hur det är med utbudet av glutenfria produkter i affärer/restauranger? Måste man ta med sig pasta elr bröd om man vill äta det under resan? |
#4
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Här är alla tidigare inlägg som handlar om gluten. |
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
/kimmen |
#6
|
|||
|
|||
![]()
...jag sökte på "gluten" uppe i blåa raden, "sök" står det,tredje rubriken från höger och då kom det upp en hel del.Kanske det funkar där för dej.
mvh, Mikke |
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() gerrard8: gör som Mikke skriver ovan så kommer det upp många trådar som handlar om gluten i Grekland. |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Jag fick inför resa 2011 veta att glutenfria produkter beställs i förväg och hämtas ut på apotek. Mina släktingar valde att ta med bröd och skippa pasta under veckan. Vi var på Naxos då och det enda glutenfria alternativet på Apollos båt från Santorini (när vi började bli rejält hungriga) var chips. Kan med andra ord vara bra att tänka på att ha med sig något eget i vissa situationer. Annars inga problem!
|
![]() |
|
|