![]() |
#1
|
|||
|
|||
![]()
Hej
20 dagar kvar till semestern , behöver väl inte nämna att man längtar efter Grekland ... ![]() Pocketböcker inhandlade oxå och ligger o väntar på att få bli lästa - har köpt Jo Nesbös senaste på pocket och Willy Josefsson...vilka är era favoritböcker el författare som ni gärna läser under semestern ? //Maggan ![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Jag laddar mp3n framförallt med ljudsagor till 4åringen, då kan hon "läsa" en bok och vi andra får siesta=bra kombination. Hoppas på vila i år
![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Lite Notis Sfakianakis är aldrig fel, ger en bra grekfeeling. Har själv köpt mig ett par externa högtalare (100 gr) till min Ericsson telefon, det blir perfa på balkong och strand.
Ett bra EM program är ett måste iår, så man inte bokar in båtresa när det är någon bra match. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Jag kommer att ta med mig Liam Hearn ;Över näktergalens golv, som ljudbok till både mig och pojkarna. Musiken får "Bon Iver" stå för med den underbara ;For emma,for ever ago! Har även med annan country influerad musik för sena kvällar på balkongen. Som egen läsning tar jag med John Ajvide Lindqvist; pappersväggar.
Däremot hade vi inte redan läst/lyssnat på JR Tolkiens Bilbo så hade den varit underbar som resebok för oss! Hade jag inte lyssnat på Wilco så mycket som jag gör hemma, så hade jag tagit med dem som resemusik. Hade jag inte tidigare läst Malcolm Lowrys "under vulkanen" så hade jag haft en väldigt stor upplevelse framför mig... |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Unni Lindell-böcker och ett par av Anna Jansson åker nästan med på varje resa, vart den än går. Svårt att hitta bättre "reseböcker". Lättlästa, och fantastiskt bra! Inget Nobelpris, kanske, men helt klart läsvärda allihop!!
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Jag tar inte med någon bok alls numera. Den kommer oftast hem alldeles oläst. Orsak.. hinner inte läsa för att det finns så mycket annat roligt att göra. Däremot är lagom lätta korsord "Bra korsord" bra fylla ut kortare dödpunkter med, när det blir tråkigt på flygresan, mm..
(Tidningen heter Bra korsord.. *L*) |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Oj, inte en enda bok. Jag som är orolig för hur jag ska få med mig tillräckligt många. :-) Jag brukar "göra av" med nästan en bok om dagen, förutom dom åren som det har kommit ut en Harry Potter, dom tar ett par dagar att läsa ut.
Vi åker inte förrän om en månad men jag har börjat bygga upp ett litet resebibliotek som än så länge ser ut så här: En helt annan historia (Håkan Nesser), En annorlunda barndom (Iris Johansson), Ninas resa (Lena Einhorn), Mr Tourette och jag (Pelle Sandstrak), Maken (Gun-britt Sundström), Jag går bara ut en stund (Isobel Hadley-Kamptz) Musik blir Mando Diao, Anna Ternheim och en massa blandat. Kan det inte bli semester nuuuuuuu?! :-) |
![]() |
|
|