![]()  | 
	
| 
		 
			 
			#1  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Har nu kommit hem efter tre underbara veckor på Tilos. Står nu med smutstvätt upp till knäna. Golvet liknar en färgpalett med: blå, röda, gröna och vita högar. Jag ser en vit tröja med spår av olivolja, och en blå tunika med en misstänkt rödvinsfläck. Jag är tacksam över att ouzo-skvimp inte ger fläckar.  
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	Jag kliver ur tvätthögen, sätter mig i stället och lyssnar på den fantastiska bouzoukispelande Kostas Antoniadis som jag vid olika tillfällen nu träffade på Tilos - och hade turen att få lyssna på, spela in och filma.  
		 | 
| 
		 
			 
			#2  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
|||
		
		
  | 
|||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Låter härligt! 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	Välkomna hem! Lissi  | 
| 
		 
			 
			#3  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Välkommen hem! 
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	Synd att vi inte kunde ses därnere den här gången. Låter ju härligt att du har musik i både ljud och bild med dig hem. Vore kul att sitta gömd i en liten vrå där hos dig och se hur du vartefter fångas mer och mer av musiken, och rätt som det är så är du igång och dansar mitt upp i tvätthögen.   Ooopa!  Masse
		 | 
| 
		 
			 
			#4  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 
			
			Tack! Lissi och Masse. Synd att vi inte fick träffa någon av er denna gång - förhoppningsvis nästa år. Masse, inte behöver du sitta gömd i en vrå. Du/ni är välkomna hit på lite mezé och Retsina - sen kan du vara med och dansa ... Ooopa!  
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	  Kostas står för musiken. Har ni inte tidigare lyssnat på Kostas Antoniadis; gå in på YOU TUBE, där ni kan läsa om honom och lyssna på hans musik - från rebetiko till Bach. Hälsningar! Sjöborren.  | 
| 
		 
			 
			#5  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
|||
		
		
  | 
|||
| 
		
	
		
		
			
			 Citat: 
	
 ![]() Maken tycker allt att Tilos i 14 dagar är i segaste laget för honom   Vi gillar ju heller inte att tillbringa dagarna på stranden...bara en kort stund för bad.Men vem vet, ett annat år kanske! Lissi  | 
| 
		 
			 
			#6  
			
			
			
			
			
		 
		
	 | 
||||
		
		
  | 
||||
| 
		
	
		
		
			
			 Citat: 
	
 Tack för tipset om Kostas. Ska absolut gå in och kolla honom på YT.   Masse
		 | 
![]()  | 
	
	
		
  | 
	
		 |