Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Aten, Pireus & Rafina

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #2  
Gammal 2005-07-24, 16:40
Calle Calle är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 292
Standard Sv: Resa Athen - Pireus

Citat:
Ursprungligen postat av hany08
Hej

7.25 avgår vår båt från Pireus till Naxos, Finns det någon chans att hinna den färjan när vi åker tunnelbana från Athen på morgonen?
Hej!
Menar du tunnelbanan från flygplatsen? I så fall så beror det ju på när ni landar. Jag vet inte när första "tricken" från flygplatsen avgår, men det är ju lätt att kolla upp på nätet. Annars finns det en utmärkt bussförbindelse direkt från flygplatsen till Pireus hamn.
Tunnelbanan från centrala Aten till Pireus tar cirka 20 grekiska minuter och från stationen tar det max 5 minuter att promenixa till Blue Star-båtarna, har ni båtbiljetter eller måste ni gå bort till "kuren" och köpa? Ta då tunnelbanan typ 6.10 från Aten till Pireus, så hinner ni gott och väl utan att stressa.

Calle (som har fått uppleva den första lilla jordbävningen här nere på Kreta)
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT