Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Monica Pizanias hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #1  
Gammal 2013-09-22, 01:37
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Eldsvåda

Skrämmande med eldsvådor och särskilt illa när det finns någon illvillig person bakom. Jag säger inte direkt att det var så, här i kväll, men , men...

För några veckor sen brann allt torrt gräs och alla buskar på bergssidan mitt emot vårt hus.Den gången var det barn som utlöste branden, men det var slarv från elverket att låta ett gammalt , icke färdigbyggt hus ha elskåpet inkopplat, med söndervittrade ledningar.

-Nu ikväll när jag skulle gå till badrummet kände jag brandrök igen. Rusade ut på verandan och såg höga lågor bortom grannens hus (obebott)...hörde flera som ropade från andra grannhus. Jag ringde polisen direkt, vi har ingen fungerande brandkår, bara några tankbilar och frivilliga brandmän, utan övergripande ledning, och sen rusade vi ut för att se hur det var. Det finns en del träd som skulle kunna ramla ner mot vårt hus och sprida elden.

- Min senila svärmor ville inte gå ut, vi fick släpa ut henne och sätta henne, arg som ett bi, på tomten mittemot åt andra hållet. Där satt hon och gormade och fattade inget ens när brandbilen backade upp för backen till huset ovanför oss.

Sen blev det fullt pådrag, men det är svår terräng och det blåste kraftigt, så elden drog rakt uppför berget dit det inte finns någon väg. Bilarna fick köra runt på en väg som egentligen bara är för traktorer. Vi som hade slangar kopplade ihop så många vi kunde och släckte överallt vi kom åt, och fyllde hinkar som soldater och andra bar och hjälpte till med.

Vi höll väl på i tre timmar innan man ansåg att det inte var någon fara. Det ska sägas att de två smågrabbarna som orsakade förra branden nu var det flitigaste att hjälpa till, Konstantinos och Manolis, bra gjort.

Nära hjärtinfarkt var Petros, herden som har sina får på berget. Min man åkte till stan och hämtade honom så att han skulle kunna kolla fåren, och han var nästan i panik, och blev oerhört lättad när fåren inte hade tagit skada.

Han misstänker sabotage av några unga slynglar- det finns gamla oreglerade tvister här-men kan ju inget säga utan bevis. Det är det jag menar med illvilja. Jag hoppas han har fel.

I morgon, när det ljusnar, ska jag gå och titta på förödelsen. Vi räddade den jättestora tallen och många andra träd.

Det är alldeles för vanligt med bränder och alldeles otillräckligt med brandskydd. Ett rejält störtregn skulle vara bra nu!
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT