Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Kalymnos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #20  
Gammal 2014-09-29, 12:20
AGGEs avatar
AGGE AGGE är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Mitt i Skåne
Inlägg: 798
Standard Sv: Om en vecka sitter vi där!

Citat:
Ursprungligen postat av Ylva A Visa inlägg
Hade du tagit av dykarutrustningen? Vilken upplevelse! Mina erfarenheter brukar har varit, att båten nästan välter när kaptenen talar om att det är delfiner i sikte på vänster sida och alla resenärer rusar över till den sidan, för att ta foton.
/ Jannis
Jag kör helt utan utrustning.
Jo så är det. Så fort någon pekar och säger delfin så blir det fart i alla på båten. Det var en av de minsta båtarna så man kom väldigt nära, skulle kunna räcka ut handen och klappa dom på ryggen. Det var bara 10 personer ombord varav flera lokala greker och de är precis lika förtjusta över att se delfinerna som vi turister.
Det är gott om delfiner runt Kalymnos/Telendos enligt kaptenerna, själv har jag sett dom där vid sju tillfällen. Hoppas på många fler!
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT