Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Arne & Birgittas hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2016-03-10, 10:43
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 945
Standard Sv: Marsresa till Chania 2016

Vårt hotell Hanim Lounge ligger ”mitt i smeten”. Om man ser det från den positiva sidan.
Här är lugnt, utan biltrafik. Runt omkring oss har vi massor av tavernor. To Steki ligger i huset bredvid hotellet. Black Rooster, cafe och bar, ligger snett mitt emot. Sen har vi Röda Cykeln och Vranas. Går vi nedåt ett par hundra meter kommer vi till gamla hamnen, Kyrkan och torget finns alldeles intill oss. Går vi ett par hundra meter åt ett annat håll fastnar vi i saluhallen.

Vår studio, Lunicera, är det största av de 6 rum som finns på Hanim Lounge. En fin bred trappa upp med endast 13 trappsteg. Här finns bäddar för 4 personer. Rummet är större än vårt vardagsrum hemma. Toaletten med jättefin med duschkarbin är i storlek vår friggebod på skäret och har dörrar från två håll. Personalen, ja det är bara en åt gången, är så trevliga och snälla.

Den svarta katten kommer balanserande på balkongen var morgon. Grannens jättestora, gamla hund ligger utanför vår port. Vi får kliva över honom varje förmiddag när vi går ut. Han rör sig inte, utan ligger bara där helt slött.

På något sätt känner man sig riktigt hemma här och trivs något så förträffligt

Birgitta, som sitter och väntar på att Arne ska komma från Krigsmuseet.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT