Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #14  
Gammal 2006-04-24, 14:51
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Aktiv semester med tonåringar?

Citat:
Och så jag då, som gärna träffar andra vuxna lite grann oxå. Det är ju inte så kul att sitta ensam med sitt vinglas kväll efter kväll. Speciellt trevligt vore det ju att träffa andra ensamstående föräldrar, av båda könen. Vart finns dom/ni??? Tycker allt som handlar om att resa med barn kretsar kring kärnfamiljen - 2 vuxna med x antal barn. Att resa ensam vuxen med barn har ju sina utmaningar, och det vore kul att utbyta erfarenheter.
Jag har rest med mina ungdomar flera gånger. Första gången var de 11, 9 och 6. De senaste gångerna har bara de två yngre följt med och i år när den yngste är 14 blir det bara han och jag.

Jag har bara goda erfarenheter av att resa med ungdomarna. Det är inte svårt att få kontakt med andra vuxna om man bara själv är öppen för det - det finns alltid andra som också gärna vill ha sällskap. Mina ungdomar har alltid varit väldigt glada i varandra och har roligt tillsammans, men även de träffar lätt kompisar när de är sugna på det.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT