Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-09-14, 15:33
KarinL KarinL är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2006
Inlägg: 91
Standard Sv: Åter i kalla Sverige.

Välkommen hem
Jag längtar redan tillbaka till Indigo Mare som jag bedömer som det bästa lägenhetshotell vi varit på i Platanias. Längtar till alla goa mysiga människor som bor o lever i Platanias. Jag sa, att nu får det bli sista gången, när vi reste dit i i augusti. Det är glömt, jag vet att det blir fler gånger för visst är det ett turistställe, Platanias, men ack så trevligt. Finns saker för alla att hitta på. Vi har inga småbarn längre så det blir ju en o annan utekväll också, fast man passerat 40 för ett tag sen.
Ha en bra höst så får vi drömma om nya resor

Karin
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-09-14, 19:45
an5 an5 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2007
Inlägg: 61
Standard Sv: Åter i kalla Sverige.

Nä tack Elfanossi blir det inte för mig. Visst häftiga bilder men inte sååååå smala vägar.
Visst är Platanias ett riktigt turiststråk. Men jag trivs också alldeles utmärkt där.Har precis det jag vill ha resturanger,shopping,bra strand, hotell, pool.
Ni kommer inte ångra er ni som bokat hotellet Indigo Mare. Enda nackdelen var hårda sängar. Vi åt inte frukost på hotellet så jag kan inte uttala mig om det. Tycker det är så mysigt att sitta på balkongen göra sin egen frukost med det nybakade morgonbrödet. Super Market som finns vid hotellet öppnade reda kl.7,30. Vi var på den Grekiska Aftonen de hade på hotellet och åt buffen , helt ok. Uppe i bergen i Platanias var en bra restuarang vi åt på men jag komer inte ihåg namnet . Var fin utsikt och bra mat. Ja,jag vet inte mycket till hjälp.
Men vandra uppåt så kanskee det blir rätt.
Kollar in lite vad som finns efter Chaniakusten. Någon som kan rekommendera nått mysigt ställe/hotell.Vill ha nära till stranden och pool.
Klart ni fixar goda råd.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT