Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-10-18, 16:11
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Apollo läser Kalimera?

Citat:
Ursprungligen postat av bon Visa inlägg
Allra bästa??? Hur kommer det sig då att Apollo alltid har de sämsta rummet på hotellet?

bon
Där håller jag INTE med! Vi har alltid haft kanonfina rum på de hotell vi valt, i förhållande till DET PRIS vi betalat naturligtvis! Betalar men för 2+ kan man ju inte begära mer.... Jag får nog säga att Apollo faktiskt haft de bästa boendena av de bolag vi anlitat innan vi började boka själv.....( och många gånger har vi varit förvånade att vi fått så fina rum så billigt!!)

Lissi - som längtar till nästa Greklandsresa, ack så långt bort i tiden
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-10-19, 09:17
Chrass avatar
Chras Chras är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Tomelilla
Inlägg: 679
Standard Sv: Apollo läser Kalimera?

Har åkte med de flesta större bolagen och kan konstatera att inget av dem är prickfria. Det är ömsom vin och ömsom vatten. Om något inträffar är det personalen på platsen som ska reda ut problemen och det är här som det oftast fallerar. Tyvärr kan det ibland smyga in en katt bland hermelinerna och det är då det blir fel. Har möt personal på platsen som ställt upp till max och varit toppen och samtidigt upptäck genom åren några som platsat på en öde ö utan andra mänskor.
Har efter de senaste resorna konstaterat att guidernas huvudsakliga arbete är att kräng utflyckter till resenärerna och detta på direktiv från bolagen.
Chras
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-10-19, 22:35
Janériks avatar
Janérik Janérik är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 2 087
Standard Sv: Apollo läser Kalimera?

Citat:
Ursprungligen postat av Chras Visa inlägg
Har efter de senaste resorna konstaterat att guidernas huvudsakliga arbete är att kräng utflyckter till resenärerna och detta på direktiv från bolagen.
Chras
Faktum är att resebolagen lever på de pengar som kommer in, då det blir hårdare prispress på resan så krävs det naturligtvis att pengarna kommer in någon annanstans, då är utflykterna nästan det enda som är kvar. Sedan gäller det ju att man har sådana säljare som klarar av sitt jobb och dessutom kan vara guider. Det finns många sätt att sälja varor och tjänster på, jag har sålt varor (och lite tjänster) de senaste 25 åren och det enda jag inte klarar av att sälja är det som är billigt. Jag kan prata allt om kvalitet och trevlig support och nöjda kunder och liknande men priset det klarar jag bara inte av att diskutera. Förhoppningsvis borde reseföretagen hitta säljare som också klarar av att diskutera rätt saker för att få lönsamhet för sin arbetsgivare.

Mvh Janérik
Svara med citat
  #4  
Gammal 2007-10-19, 22:53
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Apollo läser Kalimera?

Jag har alltid varit otroligt nöjd med de charterresor som jag gjort med Vingresor. Alltid bästa tänkbara rum och det mesta har fungerat fint. Visst beskrivningarna av aktiviteterna på hotellet i Pipa lämnade en del övrigt att önska. Nästan alla utflykter blev inställda pga trasiga båtar, få deltagare etc. Dock blev jag vid två tillfällen väldigt irriterade på att guiderna inte lyckades hitta mig för att meddela att en utflykt ställts in trots att jag var inom hotellområdet. Förstår att sånt händer och att kompetensen inte alltid är på topp kompensation fick jag dock i efterhand. Vad som däremot är svårt att acceptera är att arrangören inte kan lägga ner mer energi på att få till bra utflykter i ett område där turisterna exempelvis avråds från bilhyra på egen hand.

Helst fixar jag mina egna resor, bokar hotell utflykter etc på egen hand där det finns ett utbud med engelsktalande guider. Gick runt i Manaus en hel dag vid min första Brasilienresa innan jag valde guideföretag för djungelturen. Läste omdömmen på internet och pratade direkt med företagen. Det företag som jag valde Gero Tours visade sig vara helt fantastiska och jag ångrade inte mitt val en enda minut.

Det här blev ett långt inlägg utfirån tankar jag fick utifrån hur vi väljer vårt resande arrangör etc. Apollo har jag också bara bra erfarenheter av, har dock gjort få paketresor med den arrangören. Grekland är så bekant för mig efter mer än 25 års resande till landet och en kultur som känns väldigt bekant. För att resa dit krävs inga stora förberedelser som en resa till Asien eller Sydamerika kräver.

Eva
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT