Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-11-07, 22:54
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Amorgos eller Naxos för barnfamilj?

En treåring kräver väl inte så stora vyer och knappast något stadsliv så det handlar kanske mer om hur ni föräldrar vill ha det. Gissar att ni vill bo vid en bra strand och det finns då flera alternativ på Naxos. Personligen skulle jag inte välja Naxos stad med en treåring. Egiali på Amorgos är också ett bra alternativ med en fin sandstrand. Som inkfish skrev är det bra om ni preciserar er lite med att berätta om vilka förväntningar ni har och vad ni gillar.

Eva
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-11-08, 11:36
Hellens avatar
Hellen Hellen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Inlägg: 4 604
Standard Sv: Amorgos eller Naxos för barnfamilj?

Reser man med en treåring, så kan det ju ibland finnas anledning att inte vilja ha allt för långt mellan boende och stranden, störst variation av stränder nära boendet får ni på Naxos.
Själv skulle jag inte välja Naxos stad med småbarn framförallt inte i högsäsong, då är det ett myller av människor där.

Egentligen tycker jag varken Naxos eller Amorgos de bästa badöarna för icke simkunniga, det blir djupt ganska snabbt.

// Helén
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-11-08, 14:39
Homeross avatar
Homeros Homeros är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2006
Ort: Stockholm
Inlägg: 464
Standard Sv: Amorgos eller Naxos för barnfamilj?

Stadsstranden Agios Georgios på Naxos är ju väldigt långgrund. Biten som ligger närmast Naxos stad är ju även ordentligt vind/vågskyddad. Detta är en riktigt bra barnstrand.
Även Ag. Prokopios är ju ganska bra för barn. Först ute vid Agia Anna blir det snabbare djupt.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2007-11-08, 14:57
Cecilias avatar
Cecilia Cecilia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 180
Standard Sv: Amorgos eller Naxos för barnfamilj?

Jag älskar Amorgos och rekommenderar ön för alla som inte har varit där. Men för en barnfamij tror jag ändå att Naxos passar bättre. Många fina långgrunda sandstränder till skillnad från Amorgos, där det egentligen bara finns en riktigt bra sandstrand - i Egiali. På Amorgos är det framför allt klippbaden (Agia Anna, Mouros) som är fantastiska.

Så när barnen har blivit större måste ni definitivt åka till Amorgos!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT