![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Citat:
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Citat:
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Nu när jag sitter här och drömmer så får jag för mig att jag vill åka tillbaka till Lesvos. Jag var där i juni 1993. Jag valde just Lesvos eftersom inga svenska resebyråer hade resor dit och eftersom jag skulle åka själv och alltså ändå inte skulle prata svenska med någon, så ville jag inte riskera att stöta på någon svensk.
Så jag bokade en resa till Vassilis studios i Anaxos (bara två rum färdigbyggda när jag anlände) med en dansk resebyrå - Larsen reiser, eller någon likande...såg deras resebroschyr på Jysk ![]() På Lesvos träffade jag ingen som överhuvudtaget hade träffat en svensk och de blev väldigt chockade över att jag inte var blond (är inte alla svenskar det? ![]() I vilket fall så är detta min roligaste resa! Som ensam tjej får man ju ganska raskt en "privat guide", dvs Stavros på moppeuthyrningen, som visade mig runt på platser som reseledarna aldrig varit på. Som tack fick han alla informationsblad från resebyrån, vilka han och hans vänner hade kungligt roligt åt. "The best fish restaurant in Anaxos" var en rubrik som lokalbefolkningen skrattade sig fördärvade åt, när de såg vilket matställe som resebyrån hade rekommenderat! |
#4
|
|||
|
|||
![]() Citat:
|
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Då kanske jag skulle passa på och fråga om någon vet om det blir väldigt mycket dyrare att boka inkvartering i förväg. Och kan man räkna med rabatt om man bokar för 3 veckor? Eller är det kanske dumt att göra så? Kanske bättre att boka för en vecka och se hur det är när man väl kommer fram? Nu är jag nämligen inne på att Naxos (obeslutsam som fasen, men jag har ju gott om tid på mig att vela) |
#6
|
||||
|
||||
![]() Citat:
De få gånger jag bokat i förväg är de dyraste boenden jag haft, så åker ni inte i högsäsong så behöver ni säkert inte boka innan. Visst kan ni förhandla fram bättre pris om ni stannar länge. bosse |
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]() Citat:
bosse |
#9
|
||||
|
||||
![]() Citat:
|
#10
|
||||
|
||||
![]() Citat:
|
#11
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Tack ska du ha för informationen! |
#12
|
||||
|
||||
![]()
Endast flyg går inte till Naxos eftersom alla Naxosresor landar på Santorini. Alltså köper du bara till Santorini.
|
#13
|
||||
|
||||
![]() Citat:
|
#14
|
||||
|
||||
![]()
De har ju säkert ordnad transfer för sina Naxosgäster. Får du åka med dem kostar det dig garanterat mer än om du åker på egen hand.
|
#15
|
|||
|
|||
![]()
Om ni inte redan valt resa så vill jag gärna tipsa om Naxos. Vi var där med en "lat 5-åring" och han har aldrig gått så långt per dag som den veckan. Vi har tidigare bott på hotell med pool precis på stranden och undrade också hur det skulle bli. På Naxos bodde vi på Hotell Spiros, ca 250 m från Ag Giorgios-stranden. En del dagar tog vi bussen till stränder söderut och då är det ca 200 m att gå till busshållplatsen. In till "city" är det ca 800-900m. Inte en kommentar på hela veckan om trötta ben och då gick vi ändå långt på kvällarna eftersom stan är så mysig att strosa i! Våra barn stortrivdes på Naxos även om de tyckte att resan dit var lite lång. Väl framme kände de sig som hemma första dagen och hade kunnat stanna hela sommaren.
/CH |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|