Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Joniska öarna > Kefalonia

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-08-18, 15:19
C@nnys avatar
C@nny C@nny är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Mälardalen
Inlägg: 2 913
Standard Sv: Hyrbil två dgr från Lassi - Vad MÅSTE ses/göras?

En väldigt fin sandstrand, som i mitt tycke är en av de bästa på ön är Avithos beach. Man åker söderut förbi flygplatsen, och sen är det inte långt kvar. Det finns skyltar som anger vägen oxå. Stranden är lite långgrund och därför barnvänlig.
Sen är det ganska kul att besöka Robolas vinfabrik oxå. Där kan man provsmaka och få guidning. Man kan kombinera vinfabriken med ett besök på klostret S:t Gerassimos, som ligger väldigt nära varandra. Perfekt avstickare om man ska resa till Sami via Argostoli.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-08-23, 11:36
Pallas Pallas är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2008
Inlägg: 6
Standard Sv: Hyrbil två dgr från Lassi - Vad MÅSTE ses/göras?

En strand som heter Xi och ligger en bit från Lixouri kan jag tipsa om. Barnen hade väldigt kul där eftersom man tog lera från "berget" och blötte ner i havet och gjorde lerinpackning på kroppen. instämmer också med föregående att Mirtos ses bäst från ovan!
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-08-23, 21:48
Nattfari Nattfari är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Inlägg: 23
Standard Sv: Hyrbil två dgr från Lassi - Vad MÅSTE ses/göras?

Citat:
Ursprungligen postat av C@nny Visa inlägg
En väldigt fin sandstrand, som i mitt tycke är en av de bästa på ön är Avithos beach.
Den stranden var verkligen fantastiskt fin, så otroligt klart vatten och väldigt lugnt, inte så trångt bland solstolarna. Helt klart värt ett besök!

Om ni har möjlighet skulle jag rekommendera hyrbil tre dagar: En dag norrut till Mirtos, Fiskardo och Assos. En dag österut till Sami, Melassanisjön och droppstensgrottan samt de mysiga byarna Agia Efemia och Poros. Och en dag till Loixurihalvön och stränderna Xi och Petani.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-08-24, 17:30
m-melina m-melina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Inlägg: 8
Standard Sv: Hyrbil två dgr från Lassi - Vad MÅSTE ses/göras?

Själv hyrde vi bil i en vecka när vi var där i somras.
Hela ön är jättefin så det är bara att ta bilen och en karta och köra.
Om du inte är så spontan av dig rekommenderar jag Antisamos+Melissani Lake+Drogarati Cave en dag (det är nära varandra) och Myrtos+Assos+Fiskardo en annan. Det finns massor att se och göra på kefalonia, min bästa semester nånsin!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 12:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT