Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2008-08-19, 15:25
giottonis avatar
giottoni giottoni är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2006
Inlägg: 527
Standard Sv: Rätt klädsel på taverna ?

Ja, det är väl ganska självklart att man som turist vill visa så mycket "hyfs" att man respekterar landets traditioner o klär sig någorlunda propert vid restaurangbesök på kvällen. -Behöver absolut inte vara någon överdriven elegans.
Det är OK för unga pojkar att gå på restaurang iklädda shorts, men vuxna män tar naturligtvis på sig långbyxor o skjorta.
På enklare lunchställen kan även vuxna män bära snygga shorts, men för övrigt är det väl ett strålande tips att se hur grekerna själva klär sig!
Man behöver ju inte insistera på att provocera med dålig klädsel bara för att få visa att man är svensk turist...
Är jag osäker på om jag skall hinna tillbaka till mitt hotell o byta om före middagen så packar jag alltid ned en pikéskjorta o ett par lätta chinos i ryggsäcken -duger på de flesta matställen.
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT