Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #5  
Gammal 2009-01-09, 23:53
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 135
Standard Sv: Re: Apollo-utbud 2009

Citat:
Ursprungligen postat av Janérik Visa inlägg
Visst, det går alltid att åka på egen hand men jag brukar tänka på dessa stackars hotellägare som kanske fick en förhoppning om att de skulle få ett charterbolag att anlita deras hotell. De gjorde kanske ett väldigt bra jobb och fick många glada kommentarer, nästa år stryker arrangören hela ön från sortimentet och då står de med helt andra förutsättningar igen.

Mvh Janérik
Charterbolag i all ära, men priset vi nordbor betalar går ju inte till hotellet. Ju fler reseledare och "gratis" aktiviteter på hotellen, desto mer får du betala som resenär. Reseledarna står ju inte där for free, direkt.
Charterbolagen upphandlar hotellen till skambud, tidigt innan säsong. Är du som hotellägare inte med i ruschen, ja då riskerar du att stå med Svarte Petter till sist. Därmed inte sagt at det är rättvst, men så är läget.
Själv bokar jag alltid eget i Grekland, istället för att gynna charterbolagens "gratisaktiviteter".

/Netwolf
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT