Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Skopelos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2009-08-14, 08:59
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 256
Standard Sv: Mera färska Skopelostips!

Citat:
Ursprungligen postat av Aspasia Visa inlägg
bl.a kan jag intyga att det "är något med vattnet" vid Limnonaristranden
Visst är det!
Svara med citat
  #2  
Gammal 2009-09-06, 16:59
Maria1976 Maria1976 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2009
Ort: Stockholm
Inlägg: 18
Standard Sv: Mera färska Skopelostips!

Vill bara jag med passa på att tacka för alla tips jag fick här på Kalimera innan vi åkte iväg till Skopelos. Tipsen var guld värda och även Jannes e-guide!! Vi var på Skopelos 10-17 Aug och vi bodde på ett lgh hotell som heter Alkitis, underbar fint och mysigt hotell. Bokade via Ving och åkte med Novair.
Vi hade en helt underbar vecka på Skopelos...det går inte beskriva i ord hur himla vackert allt är där...finns så otroligt mycket att se. Vi besökte nya stränder varje dag och vi tog även en båt ut en hel dag där dom åkte runt alla öar i Sporaderna..och vi stannade till vid flera och fick chans att både bada och äta. Delfiner simmade längs båten!! På båten spelades grekisk musik hela tiden! Med båten besökte vi även Blue Cave! Vi besökte även ett gammalt tempel som låg högst upp på en ö..man tog sig upp genom att gå i en jättebrant trappa och fanns inget man kunde hålla i sig i. Man trodde man skulle dö men väl uppe var det värt det. Vilken utsikt och det var himla kul att se templet!
Vi åkte även till Glossa en dag, väl värt ett besök och glöm för all del att inte besöka restaurangen Agnanti då ni är där..vilken mat, vilken utsikt!!
Vi hittade massor av bra matställen på Skopelos...vissa återvände vi till flera gånger! Vi har aldrig ätit så mycket tzatsiki och fetaost förut!!
Djurlivet var rikt på ön med..ci såg flera falkar. Får, tuppar, katter och hundar vimlade det av. Vi hade även små jättesöta oranga ödlor på våran balkong kvällstid!
Enl turistbäcker skulle det finnas sjöborrar,kackerlackor och sjöborrar..inget vi såg till alls. Väldigt renlig och fin ö!
Vi funderade på i början att både hyra moppe och bil men avstod det när vi såg dom smala vägarna. Dom kör som dårar där nere och ingen har hjälm på sig. Ibland kunde dom sitta 3-4 st på en moppe!!! Längs vägarna stod flera små tempel där folk hade kört ihjäl sig, det fick en att tänka till lite.
På ön pratades väldigt bra engelska och menyerna fanns även dom på engelska!
Vi funderar på att återvända igen till Skopelos..kanske nästa år redan...!!
Kan varmt rekommendera lgh hotellet Alkitis..ligger 20 min gångväg från själva stan men hotellet kör gäster gratis till och från stan i en minivan, mycket praktiskt. Utanför hotellet går även bussen till alla stränder. Hotellet ligger omsvepandes av träd och grönt och en hel del får och tuppar! Lagom stor mysig pool med bar. Bra restaurang på hotellet som även anordnar BBQ vissa dagar för gästerna! Personalen är gudomliga..hjälper till med allt och svarar på ens frågor. Städpersonalen är väldigt bra med!! Vi bodde på våning 2 med en terass vid ytterdörren och sedan även en balkong på andra sidan med utsikt mot havet längre bort och grönska, ingen insyn!!
Har ni frågor kring Skopelos så hör gärna av er, ska besvara dom så gott det går!!

Mvh
Maria
mariakarlsson@hotmail.com
Svara med citat
  #3  
Gammal 2010-04-06, 11:18
Desires Desires är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2010
Ort: Stockholms län
Inlägg: 31
Standard Sv: Mera färska Skopelostips!

Ska åka till Skopelos i maj, har bara varit där över dagen tidigare, så jag undrar om du har några speciella tips om Skopelos. Vi tänkte hyra bil - tror du det räcker med ett par dagar? När man ska till stränderna kan man åka buss då? Tacksam för alla tips om denna vackra ö? Hälsningar Desires
Svara med citat
  #4  
Gammal 2010-04-15, 16:14
hellokitty hellokitty är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2010
Inlägg: 17
Standard Sv: Mera färska Skopelostips!

Ska också dit i maj! Någon som vet om det är badbart i mitten av maj?
Svara med citat
  #5  
Gammal 2010-04-15, 19:11
Mettes avatar
Mette Mette är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2006
Ort: København
Inlägg: 638
Standard Sv: Mera färska Skopelostips!

Citat:
Ursprungligen postat av hellokitty Visa inlägg
Ska också dit i maj! Någon som vet om det är badbart i mitten av maj?
Uff, det vil jeg ikke gøre, med mindre jeg var vinterbader
Svara med citat
  #6  
Gammal 2010-04-15, 21:55
Kattas avatar
Katta Katta är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Ort: Göteborg
Inlägg: 215
Standard Sv: Mera färska Skopelostips!

Citat:
Ursprungligen postat av Mette Visa inlägg
Uff, det vil jeg ikke gøre, med mindre jeg var vinterbader
Nja, håller nog med Mette här...det kan kanske vara i kallaste laget!
I alla fall för en badkruka...
Men allt beror självklart på tycke och smak!

Vi har varit på grannön Alonissos i början av juni många gånger och alltid badat, förutom ett par dagar en gång då det var iskalla strömmar som gjorde att det inte gick att bada!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT