Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Aten, Pireus & Rafina

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2009-08-24, 11:14
Yak Yak är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 390
Standard Sv: Bränder igen!

Citat:
Ursprungligen postat av Netwolf Visa inlägg
Sen undrar man lite hur brandkatastrofer kan uppstå i princip varje år? Lär sig de grekiska myndigheterna aldrig? De borde ju ha en jätteberedskap som snabbt kan sättas in och kväsa lågorna direkt.
Lika "säkert" som att det brinner varje år, tycks vara den efterföljande debatten om vem som gjorde fel och vilka politiker som är ansvariga för brister i effektiviteten. Det är tråkigt att bränderna ska bli politiska slagträn, jag tror det bara gör saker värre.
Sedan har väl beredskapen förbättrats mycket sedan förra året, jag läste tex om att man fått ta emot stora terränggående brandbilar från Australien i donation från deras bushfire-brandförsvar.
Det som jag tycker är värst är dock misstanken om att det faktiskt finns folk som tänder på. Naturliga bränder är ju en sak men om de är anlagda är det verkligen tragiskt.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2009-08-24, 13:04
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: Bränder igen!

Helikopterne (og pilotene) som brukes til slukking ved skogbranner er innleid av et amerikansk selskap, og de er plassert i Hellas på sommeren og i Australia om vinteren. Fram til og med i fjor hadde dette selskapet fire helikoptre i Hellas, men så ble ikke regningen betalt. Myndighetene lovet og lovet at de skulle betale, men enden på visa var at det amerikanske selskapet nå bare har to helikoptre i stedet for fire i Hellas. Slik var iallfall situasjonen i juli, har ikke hørt at noe har endret seg siden da. Nå er kanskje ikke to helikoptre fra eller til det største problemet akkurat nå, men alle monner drar.

Her kan dere følge utbredelsen av brannene rundt Athen.

Senast redigerad av Admirala den 2009-08-24 klockan 13:23. Anledning: Lenke
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT