Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-01-20, 11:15
Hasse Hasse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 016
Standard Sv: Båtluff vs charter

Den här tråden gillar jag Vi har varit charternördar sedan 1999 och har aldrig varit missnöjda med det även om en del smärre händelser har dragit ned humöret men återkommit snabbt. Nog har forumet haft sina svallvågor av meningsskiljaktigheter vad som ansetts "bäst" av charter eller båtluff. Det kommer nog an på mycket personliga åsikter, de ska respekteras men ibland går åsikterna för mycket isär.

Går det att tänka sig följande scenario?

Två par reser till samma ö, sitter i samma flygplan och råkar av en händelse ha hamnat på samma hotell. Par nr. 1 har köpt en charterresa, inga krusiduller utan bara enkelt och lätt kommit fram till sitt hotell och installerat sig. Par nr. 2 kommer ungefär samtidigt fram till hotellet, de har bokat sin lägenhet på nätet, suttit på sina flygstolar i planet och vad som skiljer paren åt är att nr. 1 har resväskor och nr. 2, ryggsäckar.

Sen går paren skiljda vägar, de rör sig på olika sätt på ön, gör helt enkelt helt olika saker men åker sedan hem glada och lyckliga över sina upplevelser. Par nr. 1 har kanske köpt en utflykt eller två, suttit på det förfärliga välkomstmötet medan par nr. 2 redan från början haft sin plan angående upplevelser utstakad och inte ens sett guiderna ens på långt håll.

Vad är den egentliga skillnaden på rubriken båtluff vs. charter i detta fall? Kanske en hel del i pris förstås men det är kanske inte så många skillnader till syvene och sist ? Jag är fullt övertygad att det först är på plats som skillanderna visar sig. Hur vi reser till ön eller öarna är ju samma om det är en ö med flygplats men till flertalet av de tillgängliga öarna är det ju båt som gäller.

Vi kommer själva att försöka bryta vår chartertrend redan 2010 men många faktorer måste spela oss rätt för att kunna utföra trendbrottet.


Hasse
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-01-20, 12:07
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 496
Standard Sv: Båtluff vs charter

Citat:
Ursprungligen postat av Hasse Visa inlägg
Vad är den egentliga skillnaden på rubriken båtluff vs. charter i detta fall? Kanske en hel del i pris förstås men det är kanske inte så många skillnader till syvene och sist ?
Ditt exempel stämmer ju väl överens med mitt resonemang. Ingen skillnad förutom kanske priset.

Vad det sen gäller priset så är min erfarenhet att visst skiljer det ibland en del mellan chartern och "självbokat". Dock utfaller inte skillnaden alltid på samma håll. Ibland är det självbokade billigast och ibland chartern. Och ibland är man förmodligen beredd att betala några kronor mera för att få del av charterns service, och ibland när det självbokade blir dyrare så tycker man att den sköna frihetskänslan är värt skillnaden.

Mats
Svara med citat
  #3  
Gammal 2010-01-20, 16:42
laeros avatar
laero laero är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Borås
Inlägg: 1 027
Standard Sv: Båtluff vs charter

Citat:
Ursprungligen postat av Masse Visa inlägg
Ditt exempel stämmer ju väl överens med mitt resonemang. Ingen skillnad förutom kanske priset.
Att bara priset skiljer stämmer kanske om förutsättningen är att resmålet är en charterdestination.
För min del handlar valet mellan charter och att resa på egenhand inte alls om priset, tror t o m kanske att ö-luffandet i vissa fall är dyrare.
Nej, istället konstaterar jag att; hade vi nöjt oss med charter-resande så hade vi aldrig fått uppleva öar som Sifnos, Tinos, Donoussa, Fourni, Sikinos mfl mfl. Detta plus friheten att resa vidare när man själv önskar är avgörande för oss.

Sedan kan jag meddela att det här med ryggsäck delvis är en myt. Vi har ö-luffat med rullväska under senare år. Det har funkat utmärkt, finns ingen anledning att bära packningen på ryggen.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2010-01-20, 17:26
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 496
Standard Sv: Båtluff vs charter

Citat:
Ursprungligen postat av Masse Visa inlägg
..... och ibland när det självbokade blir dyrare så tycker man att den sköna frihetskänslan är värt skillnaden.
Citat:
Ursprungligen postat av laero Visa inlägg
Detta plus friheten att resa vidare när man själv önskar är avgörande för oss.

Sedan kan jag meddela att det här med ryggsäck delvis är en myt. Vi har ö-luffat med rullväska under senare år. Det har funkat utmärkt, finns ingen anledning att bära packningen på ryggen.
Vi tycks vara väldigt överens. Självbokning blir inte sällan dyrare men kan vara värt merkostnaden för friheten. Det är ju också ibland kul att själv joxa med bokningarna.

Dessutom föredrar även jag rullväska i stället för rygga. Mera plats, mera lättåtkomligt, skönare för ryggen.

Mats
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT