Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-04-01, 07:23
Ingrid_2 Ingrid_2 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2010
Inlägg: 10
Standard Sv: Bad i platanias, strömmar?

Tack, jag vill gärna ha tips.
Vi har inte bokat ännu, men det som det troligen blir är det prisvärdaste det är Platza di Porto. Vet du något om det hotellet, det är faktisk bland det billigare trots lite lyxigare, finns det någon hållhake?

Vi kan gå en bit, och buss kan ju vara spännande men det vill ju helst inte varje dag. Tidigare när vi rest har vi alltid bott en bit från havet, men nu när det finns bra alternativ så blir det nog vid havet.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-04-01, 09:02
Kikhs avatar
Kikh Kikh är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Ort: Kalithea, Chania
Inlägg: 1 371
Standard Sv: Bad i platanias, strömmar?

På Porto Platanias bor ni både bra och "centralt" utan att vara mitt i smeten. Ni har en liten hamn och strand strax nedanför hotellet, stranden har lite sten och några klippor. Går ni stranden eller huvudvägen minst 500 meter mot Chania så börjar härligheten, ca en kilometer ner kommer den långgrunda delen. Ett bra riktmärke är paralellt med ön, Thodorou.

Drygt 150 meter från ert hotell har ni en "nöjespark" för barnen, Pandou Funpark, och det finns ytterligare en när ni tagit er igenom Platanias.

Bussar har ni helt utanför hotellet, strandbar med liten pool, internet café (och svensk personal om Lisa jobbar kvar) finns på Hotel Marika något till höger om ert hotell.

I den lilla hamnen finns en bra fiskrestaurang, Limanaki, och en bit upp i gamla byn har ni Platanias Palace med sin fantastiska utsikt.

Om det är blåsigt och strömt kan ni gå ner till Hotel Epimenidis i Agia Marina. Där finns en mycket barnvänlig pool, fyllda pannkakor (crepés) och bar för föräldrarna. Ytterligare ett plus är att man även kan klippa sig i den tillhörande salongen, priserna startar vid 15€ och eftersom det är min frisör vågar jag rekommendera henne . Hotellet ligger vid "stora vägen" drygt 300 meter från er. Hälsa ägarna från Kiki så tar de hand om er.

I Agia Marina hittar ni även Kretas bästa stenugnsbakade pizzor, på Uncle Tom's. Om ni hittar till dem kan ni gå ytterligare 10 meter och vinka till mig i den lilla butiken med smycken.

Det finns mycket att se och uppleva i och kring Platanias. Jag rekommenderar en tur med Blå Tåget runt i byar och olivlundar eller ta tåget till vattenparken Limnopoulis. Ta med en tröja att sitta på, träsmak kan man leva utan

Runt Platanias har ni bad, minigolf, pedalbåts-uthyrning, lekparker med spelmaskiner, caféer och restauranger. Bussen till Chania tar 20-30 minuter beroende på hur många som vill åka. Man kan få vänta ett tag på bussen och om den är fullsatt kör den bara förbi. Bussbiljetterna kan ni köpa på Medusa, snett till höger om Porto Platanias. Bankomater har ni flera runt om i byn, den närmaste ligger vid postkontoret till vänster om Porto Platanias.

Ha en härlig semester och har du fler frågor får du gärna höra av dig.

Glad Påsk!
Kikh
Svara med citat
  #3  
Gammal 2010-04-01, 18:19
Ingrid_2 Ingrid_2 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2010
Inlägg: 10
Standard Sv: Bad i platanias, strömmar?

Tack för all info
Jag kommer säkert på fler frågor längre fram, vi ska ju inte resa förrän i september.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2010-04-01, 20:52
evlis evlis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2009
Inlägg: 16
Standard Sv: Bad i platanias, strömmar?

Vi har bodd på Plaza di Porto 2 år på rad , og skal tilbake dit i juni så som du forstår så trives vi kjempegodt der . Vi bruker å bade på stranden rett nedenfor hotellet , ellers vil jeg anbefale en tur til Elafonissi , ca. 2 timer med buss men det er det verdt .
Svara med citat
  #5  
Gammal 2010-04-02, 11:40
Ingrid_2 Ingrid_2 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2010
Inlägg: 10
Standard Sv: Bad i platanias, strömmar?

Hej
Låter bra, var ni bara vuxna eller hade ni barn med?
Svara med citat
  #6  
Gammal 2010-04-03, 03:51
evlis evlis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2009
Inlägg: 16
Standard Sv: Bad i platanias, strömmar?

Vi er 2 voksne . Et spisested som vi kan anbefale er Platanos , ligger like ved torget i Platanias , men ellers finnes det jo mengder , bare og prøve seg fram. Håper dere får en flott ferie !
Svara med citat
  #7  
Gammal 2010-04-04, 16:58
Vonnan Vonnan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2008
Inlägg: 5
Standard Sv: Bad i platanias, strömmar?

Vi har varit i Platanias 2 ggr. Jättefint. Har inte hellerhaft några problem med strömmar. Barnen var bara 6 o 8 första gången vi var där. Vill gärna också rekommendera att hyra en bil och åka till Elafonissi. Otroligt vackert. En dagsutflykt som verkligen var värt det. Det fanns en kanon mysig restaurang ca 300 m upp från stranden med en bedårande utsikt!!
Svara med citat
  #8  
Gammal 2010-04-04, 21:50
evlis evlis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2009
Inlägg: 16
Standard Sv: Bad i platanias, strömmar?

Hei igjen , Plaza di Porto ligger nærmest havet , vi bruker å ha leilighet med havutsikt , herlig !
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT