Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa runt i Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-12-29, 16:29
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Nästa öluff?

Själv sitter jag och funderar på en charterresa till Skiathos eller Skopelos kanske öar för er också. Där har jag aldrig varit.Konstaterar att det är några tusen dyrare än att åka till ex Parga men där har jag ju varit två gånger.

Blir nog charter istället för ö-luff känns lite gruvsamt att släpa runt på packningen med mina onda knän och hur gör grekerna med sina strejker till sommaren. Vem vet.

Dessutom vill jag åka medan det fortfarande är varmt och slippa 12 grader och regn som jag hade ett par dagar i Molyvos hösten -2009. Då blir egen inkvartering dyrare än charter men kanske de värsta turistströmmarna börjar lugna ner sig runt den 22 aug. Jobb almanackan har redan flera viktiga datum intecknade i sept så då återstår början av juni eller slutet av aug. Tankarna går än hit och dit och det är ju så enkelt att boka bara ett par knapptryck bort.

Eva
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-12-29, 17:35
Deias avatar
Deia Deia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2010
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 059
Standard Sv: Nästa öluff?

Plan A låter ju bra! Mallorca och Menorca är jättefint och det fungerar utmärkt att buss och båtluffa där. Två helt olika öar dessutom och shoppingen i Palma skulle nog passsa dottern, dom höga bergen på västkusten har många fina vandringsleder.

Plan B skulle kunna vara Lefkas - Kefalonia - Ithaka. Öar helt olika Kykladerna (tycker jag i alla fall). Gröna, fodiga och med turkost vatten, men med mycket greklandskänsla om man håller sig borta från charterorterna. Ja, sandstränder går halv bort men vita klapperstenar är fint också. Fast på Kefalonia finns ju sandstränder - gula.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2010-12-29, 18:35
Ainas avatar
Aina Aina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2007
Ort: Huddinge
Inlägg: 844
Standard Sv: Nästa öluff?

På vad sätt är Kykladerna och Ithaka-Lefkas-Kefalonia olika?
Hälsn, Aina
Svara med citat
  #4  
Gammal 2010-12-30, 09:39
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 256
Standard Sv: Nästa öluff?

Citat:
Ursprungligen postat av Aina Visa inlägg
På vad sätt är Kykladerna och Ithaka-Lefkas-Kefalonia olika?
Den största skillnaden är att öarna i Kykladerna är karga, och de Joniska öarna är gröna.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT