Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Södra Kreta

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-02-13, 20:44
Ayelet Ayelet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2007
Inlägg: 239
Standard Sv: Hotell i Plakias?

Citat:
Ursprungligen postat av kari Visa inlägg
Fint å få se dette bildet, Ayelet, vi skal være noen dager i Plakias i slutten av april og har vurdert bl a
Creta Mare
Vi var väldigt nöjda med detta stället och jag vill minnas att det var väldigt billigt! Vi hoppade över frukosten den morgonen vi åkte och då blev ägarinnan alldeles bestört och sprang ut i köket och kom tillbaka med detta:
Svara med citat
  #2  
Gammal 2011-02-13, 21:03
karis avatar
kari kari är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 5 540
Standard Sv: Hotell i Plakias?

Citat:
Ursprungligen postat av Ayelet Visa inlägg
Vi var väldigt nöjda med detta stället och jag vill minnas att det var väldigt billigt! Vi hoppade över frukosten den morgonen vi åkte och då blev ägarinnan alldeles bestört och sprang ut i köket och kom tillbaka med detta:
Lekkert - så hyggelig gjort av henne Takk for god og nyttig info
Svara med citat
  #3  
Gammal 2011-02-13, 22:34
Mariannes avatar
Marianne Marianne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Danmark
Inlägg: 2 498
Standard Sv: Hotell i Plakias?

Tack för alla fina tips! Det var många bra boendetips här.
Synd Eva, om inte lägenheterna på Morfeas har havsutsikt, för det ser ju väldigt fint ut annars och det ser ut som att studio till 2 pers. har fin utsikt, så det är verkligen ett bra förslag till oss, tack för det. Hoppas du hittar något som passar er också!

Horizon ser också bra ut, liksom Lamon, Creta Mare (man skulle ju kunna boka bara på grund av jordgubbarna) och så var det ett till..., intressant och ligger fint!

Kul Kerstin, att du återvänder till Plakias redan, om inte jag minns fel så var det första gången du var där i höstas, det lovar ju gott. 14 dagar i Plakias, god tur!

Om BoCina läser här, så hör vi gärna från er om ni har något speciellt att rekommendera. Annars tar vi med lite namn från A&B's rapport förra året, där skrev ni ju om fina mattips ni fått av BoCina såg jag. Tackar för det!
Svara med citat
  #4  
Gammal 2011-02-14, 07:44
Millies avatar
Millie Millie är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2005
Ort: Sala
Inlägg: 532
Standard Sv: Hotell i Plakias?

Ja vi blev helt förälskade i Plakias. Lagom stort och med många trevliga tavernor. Trevlig ortsbefolkning och härligt bad! Lääängtar!

/Kerstin
Svara med citat
  #5  
Gammal 2011-02-22, 19:11
nickelena nickelena är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2009
Ort: Lysvik
Inlägg: 942
Standard Sv: Hotell i Plakias?

Precis som Birger bodde vi på Gio Ma, maj -10. Åkte runt på Kreta, när vi kom till Plakias stannade vi fem dar (inte planerat så länge alls). Ljuvligt!
Perfekt boende i vår smak! (Fick dessutom två flaskor raki när vi skulle betala vår vistelse...)
Tog badbåten till Prevelli beach en gång.
Undrar hur det ser ut där nu, efter branden ifjol...
Lycka till!
Lena
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT