Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Folegandros

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2005-11-05, 10:24
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Underbar Folegandrosbild

Inte vet jag om det är min favoritö. Jag har egentligen många favoriter men visst ligger Amorgos och Folegandros högt på listan över alla besökta öar.
På Folegandros har jag bara varit en vecka och det är några år sedan. Ön är karg på ett för mig speciellt charmigt och dramatiskt sätt. Maten var bra. Männsikorna trevliga. Hotellet hade en fin trädgård.Stränderna lite otillgängliga men fina. Byarna charmiga. Kastro enormt fint. Turistpolitiken medveten och välplanerad. Många härliga utsikter, inga fula turistbutiker med massproducerade kläder och smycken, inga skräniga barer. Nästan ingen trafik, lokalt producerad ost som är enormt god. Här kan man sitta på torget i timmar med en god bok och njuta av lugnet och den meditativa känslan infinner sig

Eva
Svara med citat
  #2  
Gammal 2005-11-05, 10:59
Gita Gita är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Järfälla
Inlägg: 1 429
Standard Sv: Underbar Folegandrosbild

Allt låter väldigt intressant och faller mig på läppen, minus bara för otillgängliga stränder. För mig är ju det det viktigaste, att komma till stranden lätt och snabbt. Kanske är det svårt att få med allt det goda på en och samma ö?

Gita
Svara med citat
  #3  
Gammal 2005-11-05, 11:37
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 256
Standard Sv: Underbar Folegandrosbild

Citat:
minus bara för otillgängliga stränder. För mig är ju det det viktigaste, att komma till stranden lätt och snabbt.
Tillgängligheten har blivit mycket bättre, det finns ett flertal badbåtar och de går ofta, bussen fungerar bra, plus att det numer finns flera mopeduthyrare och en biluthyrare. Väljer du att bo i hamnen har du gångavstånd till många fina stränder.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2005-11-05, 13:10
Gita Gita är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Järfälla
Inlägg: 1 429
Standard Sv: Underbar Folegandrosbild

Det låter bättre...

Gita - som helst bor på/vid stranden
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT