![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Hej Theresa
Kalergis studios är ett jättefint ställe som ligger centralt och bra på stranden. East West ligger ca 250 meter därifrån fråga i receptionen om dom vet men ni borde lätt hitta om ni går upp mot torget. Det finns bra gratiskartor på Naxos där b.l.a. bion är utmarkerad, det är lätt att hitta och ligger på gångavstånd från ert hotell. Jag brukar aldrig rekommendera folk att hyra moppe, jag har sett för många olyckor med ovana moppe åkare.... Kanske fyrhyuling är ett bättre allternativ? Annars är en öppen jeep ju kul och då kan man ju prata med varandra under resans gång... Kitron bryggeriet ligger i Halki mitt på ön och det tar ca 30 minuter att åka dit med bil eller moppe. Det finns massor med mysiga byar och om du vill kan jag visa på en karta när ni kommer förbi. Annars finns det ju flera tips här på forumet om olika byar. Vi ses i juli! Lotta |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Tack Lotta för jätte snabbt svar
. När jag skrev bil så menade jag jeep , det är härligast då slipper man sitta instängd, men alternativet fyrhjuling är en bra ide, det har vi faktiskt tänkt och hyrt ett par gånger, men det har aldrig blivit av. Du har nog rätt om moped det är lite farligt när man inte är van, jag är 42 år och har bara kört moped en gång och det var 92![]() .Det verkar vara jättebra val av hotel, nära till allt. Vi borde nog hitta till East West om vi tar sikte mot torget som du sa, bra att ha något riktmärke. Tack för erbjudandet om att visa oss på karta var vi kan åka. då ser vi till att ha karta med oss när vi kommer förbi och äter ![]() tack för hjälpen Vi ses om 37 dagar![]() ![]()
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Citat:
Är du ovan avstå... Peter |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Citat:
när vi var på Skiathos för ett par år sen tänkte vi hyra moped, det enda dom krävde då var att man var över 25 år och att man hade körkort, min dotter har inget körkort och var bara 20 år så hon fick inte hyra så därför blev det jeep i stället.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
kan du tipsa på nåogt "långtidsboende"! Vi tänkte ev åka en hel månad nästa sommar och vill då gärna hyra en egen lägenhet i Naxos stad eller i närheten av staden. Vi tar tacksamt emot tips på ett sådant boende.
|
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|