Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Arne & Birgittas hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #34  
Gammal 2013-06-10, 13:23
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 930
Standard Sv: Ånyo en försommartur till Södra Kreta

Ja, nu har vi kommit hem till ett ljuvligt grönskande Umeå. Rabarberna har två meter höga stänglar med blommor. Gräsmattan liknar en sommmaräng med halvmeterhögt gräs.
Vad minns vi då starkast från resan?
Jo vi hade mycket trevlig och roliga kommentarer om staven som vi köpte på "busstationen" i Paleochora. Flera taxichaffisar tyckte den var väldigt fin. Säkerhetskontrollen på Chania flygplats berömde den. Jag låtsades vara i behov av den vid äntrandet av flygplan. Om inte, skulle vi ha skickat den som specialbagage?
Men starkaste minnena har vi från möterna. Vi träffade väldigt många trevliga Kalimeravänner som vi hade pratstunder med.
Och möterna med kretensare. De berättade att den ekonomiska krisen hade ytterligare tärt på deras personliga ekonomi. Sorgligt. De sa att de försökte hitta på något trevligt att göra eller tänka på. För att, för en stund glömma sina bekymmer. Det visade sig bland annat genom att dom var genuint trevliga, tillmötesgående och serviceinriktade. Vilka härliga människor!
Tack även ni som även denna gången följde med på vår resa. Vi lovar att återkomma med rapporter från september-oktober resan.
Birgitta och Arne.
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT