![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
11/6 - 29/6 besökte vi, i tur och ordning, Andros, Tinos (bara en natt för att byta båt), Paros, Koufonissi, Naxos och Santorini (bara sista natten).
Vi har åkt till Cykladerna vid denna tid många ggr tidigare och i år var det betydligt fler turister än det brukar. En hel del svenskar men även greker (tror den grekiska pingsten infann sig när vi var på Koufonissi) och andra nationaliteter. Som tur var så var det minimalt med ryssar på dessa öar, antagligen pga avsaknad av stora AI-komplex. Andros var den ön med minst turister, bodde i Batsi och det var väldigt mysigt. På Paros var det mer turister än vanligt vid denna tiden, dock inte jobbigt på nåt sätt. En dag tog vi bil till Piso Livadi för frukost och sen vidare till Punda Beach, här var det väldigt lugnt med folk. Kolymbithres och Monastiri var lite mer än tidigare år, dock långt ifrån fullpackat. Koufonissis stränder sväljer ju en massa folk, men visst märkte man av en klart ökning av turister även här. Som vanligt mest skandinaviska barnfamiljer men även grekiska pingstfirare. Förra året satt vi själva i "stenbaren" uppe i byn, nu fick vi inte plats utomhus. Naxos var fullpackat på stränderna, inkastare på barer och restauranger som kom med glada tillrop på svenska... nä, Naxos blir det inte fler ggr för oss. Så sammantaget uppfattade vi det som att det iår är betydligt fler turister än vanligt, även på öar utanför charter-katalogen. Nästa år måste vi försöka pricka in Iraklia igen, här är det nog ingen invasion - förra året var vi de enda som hoppade av en Blue Star färja... ![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Vid vår månadslånga resa till Kreta nu i Maj/Juni ställde vi frågan till hotellägarna om just bokningsläget. Samtliga lät förmäla att årets bokningar överträffar alla förväntningar. En del Hotel hade i princip redan fullbokat för perioden Juni till och Med mitten av September.
Nog ser det ut som om turisterna kommer åter i stor omfattning denna sommar. Däremot uttryckte Hotelägarna som hade att hantera All Inclusivehotel i omrädet att det var problem med beläggningen. Sak samma förmälde Tavernaägarna. AI tar död på de lokala Tavernorna. Arne |
#3
|
|||
|
|||
![]()
AI är nog ungefär som du Arne brukar beskriv broccoli och andra grönsaker ett dj......s påfund.Ja jag vet att många spec barnfamiljer tycker att det är bra,men vi andra kan väl avhålla oss från detta.
Monica ![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Mina erfarenheter ifrån Lefkas i början av juni är:
I Agios Nikitas var det mycket mera turister än när jag varit där tidigare gånger ( i juni och i augusti). Det gick t.o.m. en strandförsäljare på Milosstranden ![]() I Vasiliki var det tvärt om. Mindre turister än när vi var där första gången i juni 1995. Första dagarna bodde vi på ett tomt hotell. Föredelen var att vi fick bästa rummet. Ägaren var dock ledsen och visade sin tomma bokningskalender. Han hade anslutiti sig till Booking och fått in en del bokningar genom dom, men dom tar 10%. Gick runt och tittade efter ett ställe att bo på vid nästa besök och hittade i princip bara tomma små pensioner. Troligtvis är det en högre beläggning i augusti när hela Balkan har semester. Något som verkar öka är seglingsturismen. Har aldrig sett så mycket seglande uthyrningsbåtar förr. Mycket amerikaner. Kvitto verkar inte existera i Grekland i år ![]() Deia ![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|