Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Aten, Pireus & Rafina

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2014-02-03, 13:21
malou malou är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Inlägg: 1 353
Standard Sv: Frågor om Athen!

Matt Barrett har en nettside som heter noe sånt som Athen survival guide, om du googler finner du den.


Ellers kan man i Athen benytte gratis guide for å gå i rolig tempo rundt til forskjellige severdigheter/områder. Man betaler kun tips, og omtalene på nettsiden er gode. Har ikke prøvd dette selv, men det høres bra ut. Jeg vet ikke om det er faste 'ruter', eller om man kan komme med egne ønsker.


Adressen er her: http://www.athensfreewalkingtour.com...php/site/faqs/


Athen Free Walking Tour finnes også på Facebook.


Svara med citat
  #2  
Gammal 2014-02-03, 16:04
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Frågor om Athen!

Bara för att ni skriver om Aten får jag sån längtan dit! Jag har gått kors och tvärs genom den staden många gånger, men det börjar bli länge sen.

Och Ritva: normalgreken är normal...
Svara med citat
  #3  
Gammal 2014-04-21, 20:34
Greekfamilys avatar
Greekfamily Greekfamily är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2012
Ort: Athens
Inlägg: 152
Standard Sv: Frågor om Athen!

Vi bor mitt i Aten sedan 2 år och det är helt underbart. Grekerna vi mött är underbara människor men det är nog samma här som i Sverige det finns bra och dåliga människor överallt.
Beträffande apelsiner så ligger dom runt 1 euro och det är överenskommet.
Angående ögonen du skrev om så ibland kan vissa se ganska arga ut men när man väl talar med dom så stämmer inte detta med vad ögonen säger.
Vill du ha en guidad tur i Aten är du välkommen att ringa oss så ska vi försöka hjälpa dej, Vi är arbetslösa så vi har massor utav tid.
Man kan röra sej fritt i hela Aten utan att behöva känna sej rädd. Det ör inte som i Sverige som tur är.
Ha det bäst mvh Misja och Madde.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT