Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2014-03-12, 22:49
Monica C Monica C är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2009
Ort: Boden
Inlägg: 1 168
Standard Sv: Ö-tips, boende, båtpriser och lite till

Flyg till Samos,i Kokkari finns klapperstensstrand och även fler sådana stränder efter en kortare vandring ut från byn.Ta båt till Patmos och Lipsi,den senare är en liten pärla tycker vi.Flyger man ut till någon av de större öarna så blir inte båtresorna så långa.Vi har också landat på Mykonos och då åkt till Naxos, Paros och Antiparos,mer sandstränder där och vi har även gjort som malina tipsade,flyg till Santorini och sen vidare till tex Amorgos.
Monica
Svara med citat
  #2  
Gammal 2014-03-13, 10:19
Beas avatar
Bea Bea är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 560
Standard Sv: Ö-tips, boende, båtpriser och lite till

Hej!

Jag föreslår inrikesflyg Aten - Ikaria (eller Samos med färja till Ikaria), en fantastisk ö som är allt ni beskriver. Därefter Fourni, ett litet paradis på jorden. Ta sen färjan till Syros och upplev en helt annan ö än Ikaria och Fourni. Från Syors många färjor tillbaka till Pireus för hemfärd.

De snabba färjorna är dyra, de långsamma billigare. Den tiden ni åker har vi aldrig förbokat varken färjor eller boende (med undantag på Ikaria, där det kan vara skönt att ha ett boende och en förbokad taxi väntandes i Evdilos om ni tänker bo i Armenistis).

Det var mina tips!

Bea
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT