Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Lesbos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2014-04-17, 07:55
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Hotel Sappho+bussar

Citat:
Ursprungligen postat av Carina Visa inlägg
Tavernan med den fina utsikten heter Achilles ..., god mat, vi har ätit bl a get som var väldigt god. Det är den första tavernan när man kommer upp till Petri. Finns visst en till också i den pyttelilla byn.

Man kan naturligtvis också äta lunch där.
För några år sedan träffade vi ett par som hade vandrat till Petri från Molivos (över bergen) Det finns vandringsleder vad jag förstår. Detta för de vandringssugna.

Carina
Tack för tipset får bli en lunch eller middag där. Stannar bara en vecka så det blir lagom med utflykter i närområdet. Det får bli lite kortare vandringar på några km för mig. Har artros i mina knän av ganska allvarlig art. Fungerar bra att gå uppför ett berg men det är värre ner då lederna belastas mer. Det är ju det som är lurigt med artros att upp kommer man alltid

Eva
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 06:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT