![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Jaha och det var nog dag 5!
![]() Alltså nu dag 6, måndag var en slapparedag, vi gjorde just ingenting som egentligen är mitt favoritgöra. Gick omkring i Molivos, åt god lunch naturligtvis, shoppade lite, satt på balkongen och solade åt sen en god middag. Så väldigt mycket mer är det inte att berätta. Vädret var nu soligt och bra./ Anne
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Tisdag vår sista dag i Molivos. Riktigt bra väder. Vi funderade lite på om vi skulle hyra bil en gång till, men hade egentligen ingen lust att köra någon längre rutt denna gång så det fick bli. I stället tog vi en taxi till det varma badet i Efthalou. Det var bara en av oss som badade. Man skulle ta ett hett bad 4 gånger och alltid då emellan kasta sig i havet för ett kallt bad.
Eller något i den stilen. Stället var litet och enkelt, men en del folk fanns där nog. Nära badet finns en taverna där vi hade tänkt äta lunch. Jag och min man tog en promenad dit i förväg och tog en väg över en hög kulle, eller berg eller vad man nu skall kalla det och man fick traska uppåt och sen neråt längs trappor, en väg som nog inte är lämplig om man har problem med benen eller annars har dålig ork. Vi gick sen tillbaka till badet och där visade det sig att det också går att gå till tavernan längs stranden och det var ingen svår väg alls. Maten på tavernan var riktigt god. Resten av dagen var slappande och mat på Taverna Ramona vid stranden. Där bjöds vi på en riktigt god chokladkaka som avslutning. ![]() Summa summarum då, Lesvos var en riktigt trevlig bekantskap och är en ö som har mycket att bjuda på. Skulle absolut vara värd en ny resa och skulle också vara en rolig ö för lite billuff. Att bo några dagar i Skala Eressou skulle vara riktigt fint! Och vi hann inte alls med t.ex Plomari eller Mytilini och mycket annat finns kvar att se. All mat vi åt var god! Förhoppningsvis blir det Lesvos igen en vacker dag! / Anne
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Citat:
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Nu har jag äntligen laddat bilder i album "Lesvos maj 2014". Det tog lite lång tid, men bättre sent än aldrig brukar man ju säga.
![]() / Anne
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Jättefina bilder, tack för titten!
//maji
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Tack snälla Anne för jättefina bilder.
![]() Tur att jag ska äta snart för bilderna gjorde mig hungrig.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Underbara bilder. Min resa känns så nära med alla bekanta vyer. Jag bodde högt upp och kan nästan se huset på din första bild.
Eva |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|