![]() |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Underbart att höra om östkusten på Kreta.
Mina gamla minnen väcks till liv. Myrtos och Ierapetra med omnejd. Växthusen känner jag till där jag arbetat med tomater och gurkor i min ungdom och även lite med rosor. Hårda tider i början av 80 - talet. Men idag känns det så nostalgiskt. Intressant att höra att salvian hjälpte mot myggen! Skall testa det! "Stefan is crazy" lät som kärvänligt tror jag. Vad vore livet utan lite personligheter! Åt du någon god bakelse i Ierapetra ? /Marja som är nyfiken på livet i östra Kreta |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Det var intressant att höra att du arbetat där i växthuset, nu tror jag att det är många från länder som slutar på -stan.
Ett bakverk blev det på ett strandkafe i väntan på båten till Chrissi ;-) |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Som svar länder -stan....
Jag är från Norden och född i Sverige. För över 30 år sedan hade jag uppehållstillstånd att vistats i Grekland. Jag bodde på flera ställen i Grekland och så även vid östkusten på Kreta och när jag fick ett växthusarbete i byn Xerokambos (en håla) så stannade jag där en hel vintersäsong. Vistades och pendlade en tid mellan Myrtos. Har haft flera återbesök dit men nu ett bra tag sedan. Jag åt alltid fina bakverk i Ierapetra stad och trivdes hyggligt i denna del av Kreta. Därav frågan om det fanns goda bakverk där än i dag. ![]() Allt Gott och fortsätt att berätta vad som händer, tack! Marja
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Ja, Stefan, visst hade vi en trevlig dag. Fast det regnade, när vi var i bergsbyn Kalamafka! Vi ser fram emot fortsättningen på din resa i öster.
/ Jannis, som lämnade Kreta igår (+33) och har hamnat i Östersund (+5)! |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|