![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Hallå
Gå in och läs mina tips här http://www.tripadvisor.com/GoListDet...rip_Ideas.html. På Engelska men tror ni förstår.... Missa absolut inte Art Space och en vandring i Mesa och Exo Gonia. Emborio är absolut också ett måste men ni måste fråga efter Kasteli (den gamla borgen) och gå igenom den för att hitta alla charmiga hus. Det ligger ett litet ouzeri där också om ni vill äta något litet. Pirgos är också superfint men gå hela vägen upp till den gamla borgen (kasteli) och runt på alla små kullerstensgator. Utsikten och solnedgången från Pirgos slår Oia 10 gånger om! Jag gillar också charmiga Megalochori med det lilla torget och tavernan Raki där de gamla gubbarna sitter och spelar backgammon på eftermiddagarna innan turisterna kommer. Ingela |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Det blev en dag med Kastelli (hmmmm....inte så upphetsande men då hade vi varit så lyckligt lottade att vi tillbringat mycket tid både i Choran på Anafi och i Kastro på Sifnos och Kastelli blev liksom en blek kopia av allt vi varit med om, sina smala gränder till trots) och så klostret uppe på Mount Eliah samt avslutningsvis en skön badstund för somliga på stranden i Perivolos och världens goaste grillade sardiner; Perivolos verkar ha begåvats med en riktigt bra restaurang om man ska tro på Travellers guide vilket vi inte visste förran vi satte oss vid bordet; där stod ju skylten om utmärkelsen för en av årets bästa restauranger. Maten var supergod! Enda stället med vanliga grekiska tavernabord och blå stolar, bland allt dunkande barliv på strandpromenaden. Akrotiri lämnade mig tidigare frustrerad (piles of stones!) men vi tog igen allt när vi tillbringade en bra stund i det förhistoriska museét vid Thira, där fanns ju fina skatter och väggmålningar och alla spåren av liv som blev kvar i Akrotiri när staden förstördes av naturens makter. Kanske att man först skulle se museét och sedan gå och titta på Akrotiri? Don´t know. Hemma nu och stärkt av alla äventyren i Grekland, och även på Santorini. Det är en ö som växer när man tittar närmare på den, men den upplevs kanske allra bäst i början på en semester, har man redan kopplat av i tre fyra veckor kan tempot bli högt när väl tillbaka på Santorini, det blir sas. Crazy Donkey över det hela.
5 plus för hela resan! Tack alla Kalimera-bor för goda råd! |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Nej vad synd, då känns det lite som jag lurade er med mina lovord om Castelli. Men jag tycker verkligen att det är vackert och att känslan av magi faktiskt överträffar den i Kastro på Sifnos.
Tavernan i Perivolos - är det möjligen den som heter O Perivolos? Tror att den jag ätit på, med just vanliga enkla blå tavernamöbler, hette så. Den var jättebra. |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|