Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Arne & Birgittas hörna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2014-12-14, 23:16
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 473
Standard Sv: Vår sexveckorsresa till Kreta 2014- 2015

Det låter spännande med era tankar om långtidshyra. Och självfallet ser jag fram emot era sedvanliga rapporter från Jul- och Nyårs-resan.

Ha en go tur!
Masse
Svara med citat
  #2  
Gammal 2014-12-15, 10:23
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard åndag 15 December. Arlanda

Ja, då är vi på väg. Taxin från hemmet till Umeå Flygplats
Företogs på glashala vägar och i ösregn.

Norwegians flight hit till Arlanda avgick prick på tidtabell. Vi landade klockan åtta.

Så fick det bliva den långa vandringen bort till Utrikeshallen att checka in våra ränslar. Genomgående bokning till Chania. Det tog en dryg halvtimme att checka in bagaget på grund av långa köer till SAS diskar.

Nu sitta vi efter vederbörligen avklarad säkerhetskontroll café utanför vår gate, nr sex. Birgitta ska alltid ha ett glas vin i väntan på planbyte. Det fick bli ett glas Chablis Lupe Cholet till priset av 149 Kronor. Nytt rekord för 15 cl flygplatsvin… Brottsbalkens ockerparagraf nästa.

Om styvt en timma ska vi gå ombord på planet till Athen.

Livet leka

Arne och Birgitta
Svara med citat
  #3  
Gammal 2014-12-15, 10:45
ciakoohlers avatar
ciakoohler ciakoohler är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Bjuv
Inlägg: 1 007
Standard Sv: Vår sexveckorsresa till Kreta 2014- 2015




Ha det så jättebra !!
Svara med citat
  #4  
Gammal 2014-12-15, 12:49
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 473
Standard Sv: åndag 15 December. Arlanda

Citat:
Ursprungligen postat av Arne Visa inlägg
Birgitta ska alltid ha ett glas vin i väntan på planbyte. Det fick bli ett glas Chablis Lupe Cholet till priset av 149 Kronor. Nytt rekord för 15 cl flygplatsvin… Brottsbalkens ockerparagraf nästa.
Det är annat pris än på "ett krus vitt" det!

Men vi har väl alla våra små ritualer. Själv brukar jag alltid fira starten på våra resor med att på utreseflygplatsen intaga 1 ostochskinkabaguette, 1 pilsner och 1 gammeldansk. inte helt billigt det heller i den bristfälliga konkurrens som råder på flygplatserna.

Hur brukar du fira era resor Arne?

Masse
Svara med citat
  #5  
Gammal 2014-12-15, 14:12
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: åndag 15 December. Arlanda

Citat:
Ursprungligen postat av Masse Visa inlägg

Hur brukar du fira era resor Arne?

Masse
Han betalar ju....har inte råd att fira!

Lissi - som alltid ,om flyget inte avgår i ottan vill säga, beställer in en flaska mousserande halvvägs till resmålet.
Svara med citat
  #6  
Gammal 2014-12-15, 14:23
lenapgs avatar
lenapg lenapg är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Olofström
Inlägg: 318
Standard Sv: åndag 15 December. Arlanda

[QUOTE Lissi - som alltid ,om flyget inte avgår i ottan vill säga, beställer in en flaska mousserande halvvägs till resmålet.[/QUOTE]

Gör jag med
Lena PG
Svara med citat
  #7  
Gammal 2014-12-15, 14:32
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: åndag 15 December. Arlanda

Citat:
Ursprungligen postat av lenapg Visa inlägg
[QUOTE Lissi - som alltid ,om flyget inte avgår i ottan vill säga, beställer in en flaska mousserande halvvägs till resmålet.
Gör jag med
Lena PG[/QUOTE]
Svara med citat
  #8  
Gammal 2014-12-15, 17:02
Monica C Monica C är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2009
Ort: Boden
Inlägg: 1 168
Standard Sv: Vår sexveckorsresa till Kreta 2014- 2015

Oavsett vilken tid på dygnet flyget avgår så skålar vi i någon form av mousserande vin.Detta är en ritual som följt oss sen 80-talet.
Hälsningar från ett Boden där regnet öser ner+2 grader,halt är bara förnamnet.Som vi har sandat och saltat senaste månaden,nu vill jag ha snö och någon kallgrad.Vädret på Kreta kan bara vara bättre än detta,hur än det är
Monica
Svara med citat
  #9  
Gammal 2014-12-15, 18:48
Carina Carina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Iggesund
Inlägg: 569
Standard Sv: Vår sexveckorsresa till Kreta 2014- 2015

Vi brukar börja vår resa med en god maltwhisky, 5 cl medhavd. Detta oavsett tid på dygnet.

Trevlig resa!
Ser framemot rapporter.

Carina
Svara med citat
  #10  
Gammal 2014-12-16, 09:50
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 171
Standard Sv: Vår sexveckorsresa till Kreta 2014- 2015

Vi börjar alltid med en stor kopp kaffe och varsin muffin på flygplatsen.
Svara med citat
  #11  
Gammal 2014-12-16, 10:19
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Tisdag 16 December. Nea Chora / Chania

Tisdag 16 December. Nea Chora/ Chania

En vacker men lite kylig morgon. Vår utsikt från Arocaria är formidabelt vacker. Lite höghöjdsmoln, men eljest fin sol och vindstilla. Klockan sju var det svaga 10,8 grader på balkongen, men när vi gick till saluhallen hade termometern segat sig upp till 15 grader.

Gårdagens resa hit gick ju via Athen och var enbart angenäm. I Athen hade vi bara knappt en timme till planbytet mot Chania, men det gick bra. Vi hann få varsin Ouzo innan det var dags att embarkera Aegeans flight till Chania från gate 22.

Flygtid 35 minuter. Sedan genast en taxi till Nea CHora och Hotel Arocari. Åkdonslegan betingade pris av 22 €. Vi fick studio nr 2 på två trappor En förträfflig bostad som vi härbärgerat i vid ett flertal tillfällen.

Vid pass halv åtta promenerade vi ner till Nektarina på Taverna To Magazaki att spisa middag. Eftersom vi ju under resan till Athen dragit i oss vår medhavda färdkost i form av varsin hårdbrödmacka med ägg, samt därtill Julvörtsmörgåsar med Pepparstek, voro vi icke så våldsamt hungriga.

Vi tog varsin Cheese Saganaki samt ett krus vitt. Notan landade på elva €, ett facilt pris.

Hem att natta oss vid niotiden att lyssna på sportradion. Vi hade lite trubbel med AC-n, men det löste sig eftersom så vi fick varm och behaglig temperatur i studion.

Hotellägaren hade ställt in en bjudflaska vitt vin, men den sparade vi till i morse.

Nu sitta vi i saluhallen på ouzerian mittemot slaktarbutiken att sörpla Ouzo med ett rikligt fat mezes.

Avslutnings vis. Till Lissi, jag tog in en flaska Seven Up på Arlanda i samband med att Birgitta drack sitt vin a 149 kronor. Min Seven Up stannade på 30 kronor…

För kännedom är Birgittas rygg hyfsat kurerad och fungerar tillfyllest.

Lite bilder ligga inne i galleriet under Tisdag 16 December.

Arne och Birgitta
Svara med citat
  #12  
Gammal 2014-12-16, 10:51
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 465
Standard Sv: Tisdag 16 December. Nea Chora / Chania

Citat:
Ursprungligen postat av Arne Visa inlägg

Nu sitta vi i saluhallen på ouzerian mittemot slaktarbutiken att sörpla Ouzo med ett rikligt fat mezes.

Arne och Birgitta
Låter härligt, där skulle jag också gärna sitta nu! Njut ni som kan!

/ Anne
Svara med citat
  #13  
Gammal 2014-12-16, 22:14
nickelena nickelena är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2009
Ort: Lysvik
Inlägg: 927
Standard Sv: Vår sexveckorsresa till Kreta 2014- 2015

Jättekul att äntligen få följa med igen!
Hälsningar direkt från oss som anlänt t Teneriffa idag. Endast en vecka här men attans va gött med sol.
Nicke Lena Arne
Svara med citat
  #14  
Gammal 2014-12-17, 08:15
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Onsdag 17 December. Nea Chora 7 Chania

Onsdag 17 December. Nea Chora/ Chania

Morgonen inledes halvmulet, men det är lite varmare ute. Allredan klockan 06.30 avläsa vi 14,7 grader på vår eminenta balkong. Det verkar dock vara betydligt mera mörka moln uppe över bergen.

Efter gårdagens Ouzosittning i saluhallen träffade vi Paul och Lisbet (Pollebosse). Vi överenskom med dem att träffas vid sextiden på tisdagskvällen för en middag i gemytets tecken på Taverna To Magazaki här i Nea Chora.

Birgitta gick iväg till Marias Taverna vid lunchtid och Arne stannade i saluhallen att inhandla viktualier att medbringa till Paleochora. Trenne hekto av den vansinnigt goda Pastramiskinkan samt ett par flaskor Melloraki, den goda honungsrakin. Fem € per halvliter.

Efter vårt besök hos Maria tog vi en
Taxi hem till Arocaria. Åkdonslegan landade på fem €.

Så fick det bli siestavila i en dryg timme.

Vi vandrade vid pass halv sex de 200 metrarna ner till To Magazaki och Nektarina. Arne hade redan vid lunchtid fått känningar av sin elaka rygg, och denna känning accentuerades alltefter kvällen fortskred.

Vi tid en kvart över sex anlände Paul och Lisbet till tavernan. Paul och Lisbet har sedan tid tillbaka en lägenhet de hyr uppe i bergen söder om Chania.

Birgitta samt Paul och Lisbet tog varsin grekisk Hamburgare på tallrik, medan Arne nöjde sig med en Cheese Saganaki. Hamburgarna smakade enligt utsago utsökt och sköljdes ned med ett par krus vitt.

Vid pass halv åtta nödgades Arne lämna sällskapet på grund av de elaka ryggsmärtorna.

Trist, eftersom man icke kunna hava trevligare bordssällskap än Paul ,Lisbet och Birgitta. Birgitta stannade dock kvar och anlände hem dryga timmen senare.

Idag på förmiddagen ska Arne ut på byn att leta reda på frisörsalongen. Klippning är av nöden anbefallen.

Lite bilder från gårdagen ligga inne i galleriet under ”Onsdag 17 Dec”

Arne gläds över att ryggen nu ånyo är i fungerande skick efter nattens sömn.

Arne och Birgitta
Svara med citat
  #15  
Gammal 2014-12-17, 09:41
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Onsdag 17 December. Nea Chora 7 Chania

Arne var den där burgartallriken för 1, 2 eller 3 personer?
Svara med citat
  #16  
Gammal 2014-12-17, 09:43
ouzakia ouzakia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2009
Ort: från jämtland, bor i norge
Inlägg: 172
Standard Sv: Vår sexveckorsresa till Kreta 2014- 2015

Har letat efter den berömda skinkan din på saluhallen, vad heter den Arne?


Hälsa Fotis och ha en fortsatt fin semester


Karin
Svara med citat
  #17  
Gammal 2014-12-17, 09:57
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Snabbsvar, Second opinion

Till Inkfish, tallriken är dessvärre för en person. Detta innebar att jag fick gå ut med överblivna biffar till de hungriga kattorna på bakgatan efter avslutade måltider.

Den goda skinkan i saluhallen heter "Pastrami" och kunna med fördel inhandlas i butiken längst bort om man kommer från ingången med de höga trapporna just i lädergatans förlängning.

Vi har nu sol och strax runt 20 grader klockan elva. Arne ska nu ut att besöka barberaren för klippning.

Livet leker

Arne och Birgitta
Svara med citat
  #18  
Gammal 2014-12-17, 10:26
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 465
Standard Sv: Vår sexveckorsresa till Kreta 2014- 2015

Burgertallriken för en person är nog mäktig. Och så tänkte jag att äta enbart Saganaki, som är en av mina absoluta favoriter, måste ju ändå vara lite ensidigt. Men serveras den med grönsaker som på bilden är det ju en helt annan sak. Men jag undrar: åt Arne grönsakerna, är de inte djävulens påhitt eller hur det nu var?

/ Anne
Svara med citat
  #19  
Gammal 2014-12-17, 10:52
Monica C Monica C är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2009
Ort: Boden
Inlägg: 1 168
Standard Sv: Vår sexveckorsresa till Kreta 2014- 2015

Citat:
Ursprungligen postat av Alala Visa inlägg
Men jag undrar: åt Arne grönsakerna, är de inte djävulens påhitt eller hur det nu var?

/ Anne

Monica
Svara med citat
  #20  
Gammal 2014-12-17, 14:13
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 927
Standard Sv: Vår sexveckorsresa till Kreta 2014- 2015

Citat:
Ursprungligen postat av Alala Visa inlägg
Burgertallriken för en person är nog mäktig. Och så tänkte jag att äta enbart Saganaki, som är en av mina absoluta favoriter, måste ju ändå vara lite ensidigt. Men serveras den med grönsaker som på bilden är det ju en helt annan sak. Men jag undrar: åt Arne grönsakerna, är de inte djävulens påhitt eller hur det nu var?

/ Anne
NATURLIGTVIS åt han inte grönsakerna. Men han fick en halv hamburgare av mig. Men dom var så vansinnigt goda så han fick inte mer.
Birgitta
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT